Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Premiera botërore  “Rikrijimi” e Angjelin Preljocaj me 4 tetor në Pallatin Kongreseve

Nga Media 0

Më 4 tetor në Pallatin e Kongreseve do të vihet në skenë “Rikrijimi” nga koreografi Angjelin Preljocaj.

Kjo premirë botërore do të ketë shfaqjen e parë në Tiranë për të vijuar më tej turin në vendet e Ballkanit.

“Takimet duket se janë gjithmonë frut i fatit, bashkëpunëtore të rastësisë, këto çaste duket se çelin brenda nesh prespektiva sublime dhe enigmatike. E megjithatë secili prej nesh kërkon tjetrin, ashtu si në « gostinë » ku Platoni na flet për qëniet e tij të përsosura, të cilat një ditë u ndanë në dy nga Zotat dhe sot, secila gjysmë kërkon « gjysmën » e saj që i mungon, atë që do të jetë realisht bashkëudhëtare në jetë. Por vallë a nuk kërkojmë ne të gjejmë tek dikush, një pikë lidhëse, një tipar karakteri që do të shfarosë me një goditje të vetme vetminë tonë të thellë ? Si për t’i provuar vetes se ne ekzistojmë vërtetë, sikur të ekzistonte veç ai që është në lidhje me dikë. « Un Trait d’Union » kërkon ta prekë me delikatesë këtë, këtë kërkim të palodhshëm mes dy qenieve kleptomane, të cilat bubrrojnë njëkohësisht në xhepat e të pandërgjegjshmes së tyre për të gjetur atë që do t’i lidhë, që do ta bëjë vetminë e tyre thuajse të padukshme, që do t’i bëjë të ekzistojnë në shikim e njëri-tjetrit”, thotë Angjelin Preljocaj.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej