Policia vret afro-amerikanin 27-vjeçar, Filadelfia ndizet nga protestat, plagosen 30 policë

Duhet të lëçisni

Përplaset 3 herë, shoferi i dehur plagoset rëndë dhe lë pa drita zonën e Ishull-Lezhës

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Lezhë. Një automjet me drejtues, Jetmir Shahini, punonjës i prokurorisë në Lezhë, i cili dyshohet të...

Pas kullës në Dubai, ura e Bosforit në Stamboll “vishet” kuq e zi

Pas kullës më të lartë në Dubai, Burj Khalifa edhe ura e famshme e Stambollit është “veshur” kuq e zi. Me rastin e 28 Nëntorit,...

Basha nderon Adem Jasharin: I dëshmoi botës mbarë se për zogjtë e shqipes liria s’ka çmim

Kreu i PD-së, Lulzim Basha ka nderuar këtë 28 nëntor, komandatin legjendar Adem Jashari, me rastin e ditës së lindjes. Përmes një postimi në Facebook,...

Kapiteni i kombëtares kuqezi infektohet me Covid-19

Portieri dhe kapiteni i kombëtares sonë, Etrit Berisha ka rezultuar pozitiv për Covid-19, pas testit të kryer ditën e djeshme. Lajmin e bën të ditur...

Nuk kanë fund konfliktet mes banorëve dhe policisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Demonstrues të shumtë zbarkuan në rrugët e Filadelfias për tu përleshur me forcat e policisë, pasi policia qëlloi për vdekje një 27-vjeçar afro-amerikan.

Viktima, i identifikuar nga zyrtarët si Walter Wallace, u vra gjatë një konfrontimi të hënën pasdite në Filadelfia Perëndimore. Policia amerikane njoftoi se rreth 30 oficerë policie u plagosën gjatë përleshjeve.

Zyrtarët e policisë nuk kanë lëshuar emrat e dy oficerëve që qëlluan në Ëallace, por ata thanë se ata ishin vendosur në tryezë në pritje të një hetimi.

Mësohet se 27-vjeçari mbeti i vrarë, pasi kërcënoi me thikë dy policë, të cilët pasi e paralajmëruan qëlluan drejt tij, duke e lënë të vdekur në vend.

Kjo është hera e dytë që populli amerikan ngrihet në këmbë kundër racizmit brenda pak muajsh.

Më parë, trazira disa ditore u mbajtën në të gjithë vendin pasi vrasjes së afrikano-amerikanit 46-vjeçar, George Floyd.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Përplaset 3 herë, shoferi i dehur plagoset rëndë dhe lë pa drita zonën e Ishull-Lezhës

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Lezhë. Një automjet me drejtues, Jetmir Shahini, punonjës i prokurorisë në Lezhë, i cili dyshohet të...

Pas kullës në Dubai, ura e Bosforit në Stamboll “vishet” kuq e zi

Pas kullës më të lartë në Dubai, Burj Khalifa edhe ura e famshme e Stambollit është “veshur” kuq e zi. Me rastin e 28 Nëntorit,...

Basha nderon Adem Jasharin: I dëshmoi botës mbarë se për zogjtë e shqipes liria s’ka çmim

Kreu i PD-së, Lulzim Basha ka nderuar këtë 28 nëntor, komandatin legjendar Adem Jashari, me rastin e ditës së lindjes. Përmes një postimi në Facebook,...

Kapiteni i kombëtares kuqezi infektohet me Covid-19

Portieri dhe kapiteni i kombëtares sonë, Etrit Berisha ka rezultuar pozitiv për Covid-19, pas testit të kryer ditën e djeshme. Lajmin e bën të ditur...

Kulla më e lartë në botë vishet kuq e zi (Film)

Kulla më e lartë në Dubai, Burj Khalifa është veshur kuq e zi në festën e flamurit tonë kombëtar. Videoja kur Burj Khalifa vishet me...