Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

“Policia që duam” në vitrinën që e kanë dhjerë mizat

Nga 27.al 1

Ka njerëz të shëmtuar, të cilët që t’i përshkruash duhet të përdorësh krahasimin apo metaforat. Por, rilindasit ngjajnë sikur i ka pështyrë Perëndia. Nuk duhen krahasuar me asgjë, sepse shëmtitë e ditëve që do na vijnë duhet t’i krahasojmë me ta. Do dalin të thëna si: “filani ishte më keq se rilindas” apo “fisteku ishte ku e ku me Ardi Veliun”…

Çdo ditë që shkon në këtë vend na del në pah nga një përbindësh, sak si e parashikoi Primo Shllaku. Duket sikur bëjnë një farë kalimi me radhë në një vitrinë që e kanë dhjerë mizat.

Një vit më parë Policia e Rilindjes lante me gaz lotsjellës demonstruesit. Zëri metalik i ministrit të Brendshëm ngjante me qendrën e zërit në një kamp përqendrimi. Ai bënte me dije me qetësinë e vrasësit gjakftohtë se po shkelej ligji i Rilindjes, rendi i Rilindjes. Menjëherë pas tij pasonte banja me gaz, e cila nuk pyeste për gra me barrë, fëmijë a pleq. I lau dhe banorët e pallateve që po rrinin në dhomat e tyre të ndenjes.

Në atë kohë të tërë pyesnin ku e gjenin këtë urrejtje këta përbindësha?

Sot, është më e qartë.

Rilindasit si Ardi Veliu me sojin e tyre përçmojnë, urrejnë, duan të mbysin ata që nuk i kanë në sorrollopin e tyre. Për këtë i dhunojnë, i përgjojnë, i gjykojnë, i telendisin, i rrahin, i ngordhin.

Sot, drejtori i përgjithshëm i policisë ka gjykuar një zonjë grua, të cilës më parë i rrahu fëmijën. E gjykoi me pamjet e një filmi artistik dhe pati pështirosjen të thotë që: “Shihni ç’familje ka!”.

Kush e thotë këtë? Një pis burrë që e ka lënë të mbushet Shqipëria me drogë nga toka, ajri dhe deti. E thotë një drejtor policie që ha e pi me trafikantët e vajzave, të cilët i paguajnë bakshish prej cigareve të fikura në mishin e bardhë.

Këta po ngrejnë Policinë e Moralit, ndërsa kanë shefin e Rilindjes më të degjeneruarin në tokë në marrëdhëniet me gratë, burrat dhe fëmijët. Këta po na tregojnë sinoret e moralit, ndërsa mbushin hundët nëpër tavolinat e zyrave.

Këta i bëjnë gjyqin të pambrojturit dhe nuk u hyn gjemb në këmbë, sepse të tjerë legena do i mbështesin. Do dalin ditës për diell duke bërë parakalime me ish-policë si Luigi Soreca e do hedhin romuze për të “fortat” e drejtorit.

Si ka mundësi që në komunikimin me këtë lloj drejtori deputetet që gjoja po e pyesnin nuk pipëtinë? Kaq të dhunuara janë vetë këto gra që të durojnë dhe të pranojnë gjurmimin kalecët-fuksa i kanë bërë një zonje krejt e vetme në përballjen me këtë shtet horrash?

Sot, nuk u arrit një marrëveshje për reformën zgjedhore në lidhje me ndërrimin e drejtorit të policisë gjatë zgjedhjeve. Po si mund të bëhen zgjedhje të lira e të ndershme me këtë farë drejtuesi që sheh nga brima çelësit? Si mund të pritet që ky mos t’i vjedhë dhe t’i dreqosë zgjedhjet?

Loading...

Komente (1)

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej