Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Përvëlohet Australia; Temperaturat 47 gradë, dita më e nxehtë në histori

Nga Media 0

SHBA e disa pjesë të Europës bëjnë llogaritë me një të ftohtë arktik, por në Sidnej të Australisë njerëzit janë përballur me temperaturat më të larta në 79 vite.

 Zhiva e termometrit atje ka shënuar 47.3 gradë celsius. Më nxehtë është në Penrith, një zonë në perëndim të qytetit. Lojtarët e turneut ndërkombëtar të Sidnejt u detyruan nga organizatoret e eventit të lënë lojën pasi temperaturat kapërcyen 40 gradët.

Kristina Mlladenoviç e Francës kërkoi ndjese pasi u detyrua të tërhiqej në mes të ndeshjes me Ellen Perez të Australisë. “43 gradë, por ndoshta 50 kur filloi, – ka shkruar ajo ne rrjetet sociale. – Më vjen keq për tifozët, mendoj se është hera e parë në karrierën time që unë u tërhoqa nga një ndeshje”.

Gazetari Jamie Pandaram gjithashtu shkroi në Twitter se nxehtësia e madhe nuk i kishte lejuar fotografët që të bënin punën e tyre.

Zyrtarët u detyruan të nxirrnin paralajmërime nga zjarret, të cilat jepen zakonisht gjatë verës përvëluese të Australisë. Flakët kane shkatërruar tashmë disa prona në Shtetin e Victorias dhe në Australinë jugore.

Shtatorin e 2017-tës, australianet u paralajmëruan për një sezon të rrezikshëm zjarresh pyjore pas një dimri të thatë. Më shumë se 200 rekorde u thyen në të gjithë vendin mes dhjetorit 2016 dhe shkurt 2017, me disa vale të njëpasnjëshme të nxehti ekstrem, zjarresh dhe përmbytjesh gjate sezonit veror.

Ekspertet thonë se temperaturat e tokës dhe të detit janë prekur nga ndryshimet klimatike, duke çuar në kushte më ekstreme të motit.

Përvëlohet Australia; Temperaturat 47 gradë, dita më e nxehtë në histori

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej