Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Persekutimi i shqiptarëve të Çamërisë/ Jonila Godole: Çështja Çame gjen shumë pak hapësirë në mediat tona (film)

Nga 27.al 0

Shoqata Patriotike Çamëria në bashkpunim me IDMC (Instituti për Demokraci, Media dhe Komunikim), kanë organizuar paraditen e sotme aktivitetin me temë: “Persekutimi i shqiptarëve të Çamërisë përgjatë regjimit komunist”.

Në këtë aktivitet i pranishëm ishte edhe kryetari i PDIU-së, Shpëtim Idrizi.

Drejtoresha e Instituti për Demokraci, Media dhe Komunikim, Jonila Godole u shpreh se kjo është një temë që gjen kaq pak hapsirë në mediat tona, përndjekja dhe persekutimi i popullsisë Çame në Shqipëri por edhe përpara gjejnë shumë pak hapsirë në mediat tona.

“Është një temë që gjen kaq pak hapsirë në mediat tona, përndjekja dhe persekutimi i popullsisë Çame në Shqipëri por edhe përpara gjejnë shumë pak hapsirë në mediat tona. Kaq pak kemi folur ne për çështjen çame sa një pjesë e madhe e shoqërisë shqiptare do të kishin probleme edhe me termat. Kaq pak kemi folur për atë çfarë i ka ndodhur popullsisë çame më përpara po edhe më pas, gjatë diktaturës. Ky është thelbi jonë i ditëve të kujtesës, ndërgjegjësimi i shqiptarëve për krimet e diktaturës. Brezi i ri duhet të informohet për padrejtësitë për masakrat e ndodhura kësaj popullate nga diktatura komuniste.”, u shpreh Godole.

 

Shoqata Patriotike Çamëria në bashkpunim me IDMC (Instituti për Demokraci, Media dhe Komunikim), organizojnë aktivitetin me temë: “Persekutimi i shqiptarëve të Çamërisë përgjatë regjimit komunist”

Publiée par Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet sur Mardi 18 février 2020

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej