Përmbytjet, asnjë plan për të dëmshpërblyer fermerët në Lezhë

Duhet të lëçisni

Mjeku apel kolegëve: A duhet ndryshuar protokolli në spitale për familjarët e personave me aftësi ndryshe?

Mjeku Odri Qejvani nëpërmjet rrjeteve sociale ka bërë apel duke ju drejtuar kolegëve të tij në lidhje me rastin e një pacienteje 17 vjeçare...

COVID-19 i merr jetën skenaristit dhe regjisorit të mirënjohur Kujtim Gjonaj

Regjisori dhe skenaristi i mirënjohur Kujtim Gjonaj është ndarë nga jeta ditën e sotme në moshën 74 vjeçare. Karriera e tij e pasur si regjisor...

Tragjedi në Mesdhe/ 20 migrantë të zhdukur, 100 të shpëtuar

Gati 100 migrantë në rrugën e tyre për në Evropë u shpëtuan sot në brigjet e Libisë, ndërsa njëzet u zhdukën në Mesdhe. Migrantët, kryesisht...

Prioriteti i çështjes Çame/ Idrizi në takim virtual me kryetarin e VATRËS

Kryetari i Federatës Pan Shqiptare të Amerikës VATRA, z. Ahmet Xhafo zhvilloi një takim virtual me kryetarin e Partisë për Drejtësi, Integrim dhe Unitet...

Shirat e javëve të fundit në shumë zona të Qarkut të Lezhës kanë përmbytur të mbjellat e fermerëve. Fushat e Zadrimës, Torovicës, Spitenit dhe Gjormit janë më të dëmtuarat.

Mbi sipërfaqen e tokave bujqësore uji ka qëndruar gati 10 ditë. Sipas fermerëve një periudhë kaq e gjatë e kulturave bujqësore nën ujë i ka kalbur ato.

“Në zonën e Blinishtit janë bërë shumë dëme. Kishte vite që zona nuk ishte në këtë gjendje. Të gjitha janë përmbytur”, thotë ajo

“Përmbytjet janë të shpeshta. Kanalet janë të bllokuara dhe nuk kanë bërë thellime që shmangen situata të tilla, por vetëm kanë bërë sikur i kanë pastruar”, shprehet ai.

Fermerët nuk janë dëmshpërblehen as pas përmbytjeve të tjera, por shpresën nuk e kanë humbur.

“Ne nuk fitojmë asgjë, jemi të humbur. Presim vetëm nga shteti të na ndihmojë”, thotë një tjetër fermer.

Veç dëmeve në bujqësi është prekur dhe blegtoria. Nuk janë regjistruar ngordhje të  kafshëve apo shpendëve, por ka dëmtim të bazës ushqimore. Kjo është një tjetër kosto për ta në një kohë që mungon mbështetja.

Në raportin e dërguar në Ministrinë e Bujqësisë, nga drejtoria e Bujqësisë në Qarkun e Lezhës është raportuar për dëme në të mbjellat me grurë e jonxhë, por nuk ka përllogaritur dëmet në terren apo të kenë kërkuar kompensim.

Sipas kësaj drejtorie janë rreth 600 hektarë tokë, që vazhdojnë të jenë nën ujë rreth 480 hektar me grurë dhe 120 me jonxhë.

Vetë Drejtoria e Bujqësisë në Bashkinë e Lezhës sqaron se ky institucion nuk ka asnjë mundësi të mbështesë e fermerët dhe dëmshpërblimin mund ta kryejë vetëm Ministria e Bujqësisë.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Mjeku apel kolegëve: A duhet ndryshuar protokolli në spitale për familjarët e personave me aftësi ndryshe?

Mjeku Odri Qejvani nëpërmjet rrjeteve sociale ka bërë apel duke ju drejtuar kolegëve të tij në lidhje me rastin e një pacienteje 17 vjeçare...

COVID-19 i merr jetën skenaristit dhe regjisorit të mirënjohur Kujtim Gjonaj

Regjisori dhe skenaristi i mirënjohur Kujtim Gjonaj është ndarë nga jeta ditën e sotme në moshën 74 vjeçare. Karriera e tij e pasur si regjisor...

Tragjedi në Mesdhe/ 20 migrantë të zhdukur, 100 të shpëtuar

Gati 100 migrantë në rrugën e tyre për në Evropë u shpëtuan sot në brigjet e Libisë, ndërsa njëzet u zhdukën në Mesdhe. Migrantët, kryesisht...

Prioriteti i çështjes Çame/ Idrizi në takim virtual me kryetarin e VATRËS

Kryetari i Federatës Pan Shqiptare të Amerikës VATRA, z. Ahmet Xhafo zhvilloi një takim virtual me kryetarin e Partisë për Drejtësi, Integrim dhe Unitet...

“Nuk kemi siguri rrugore”, eksperti Hoxha: Stafi duhet të kualifikohet! Nga roje, përfundojnë shefa

Eksperti i Sigurisë Rrugore, Gëzim Hoxha gjatë një interviste të dhënë u shpreh se në vendin tonë nuk ka autoritete të posaçme për sigurinë...