Përhapja e variantit Delta, Greqia rrezikon mbylljen e ishujve turistikë

Duhet të lëçisni

Edi Rama rilind ministrinë e propagandës

Në një rekord të ri negativ në marrëdhëniet me publikun, kryeministri Edi Rama shpalli krijimin e një ‘agjencie për media dhe informim’, e cila...

Ndodh përsëri/ Burri vret gruan me armë zjarri, më pas qëllon edhe veten

Në fshatin Babunjë, Divjakë, dyshohet se shtetasi H. Rr., 58 vjeç, ka vrarë me armë gjahu në banesë bashkëshorten e tij, shtetasen F. Rr.,...

Sëmuret gjatë krasitjes, ndërron jetë shqiptari në Itali

Një 42-vjeçar shqiptar ka ndërruar jetë mëngjesin e sotëm në Leçe, Itali. Viktima është me inicialet F.C. Ai banonte në Taviano dhe punonte në një...

Covid-19, 30 humbje jete në 1 javë, të enjten dhe të premten numri më i lartë i viktimave

Në shtatë ditë 30 humbje jete. Ky është bilanci që ka shkaktuar Covid 19 në Shqipëri nga 11 shtatori deri më 17 shtator duke...

Autoritetet greke po mendojnë vendosjen e kufizimeve të reja madje dhe mbylljen e disa ishujve turistikë në vend. Shkak për këtë është rritja e rasteve të reja dhe përhapja e variantit Delta. Sipas tyre pronarët e lokaleve dhe hoteleve nuk po respektojnë masat anti-Covid, shkruan The Guardian

Greqia ka vënë në gatishmëri agjentë të tjerë policie në ishujt turistikë të vendit, në përpjekje për të kontrolluar respektimin e masave anti-Covid, sidomos në ambientet e frekuentuara nga më të rinjtë, për të ndaluar përhapjen shqetësuese të variantit Delta.

Rreth 168 njësi janë dërguar në Mikonos, në krahasim me 56 që ishin një vit më parë. Ndërkohë 30 agjentë policie janë vendosur në Ios për të kontrolluar diskotekat dhe klubet e natës.

Sipas zv/ministrit të mbrojtjes civile, Nikos Hardalias, dy ishujt janë një hap larg kufizimeve të reja, për shkak të rritjes së numrit të rasteve me covid, të regjistruara ditët e fundit. Por dhe për shkak të pranisë së një numri të madh turistësh në ishuj, raporton abcnews.al

Shqetësimi më i madh i autoriteteve, të cilat po vlerësojnë aktivizimin e kufizimeve të reja, ka të bëjë me faktin se pronarët e lokaleve nuk respektojnë masat e sigurisë. Situata është shqetësuese dhe në ishujt e Zantes, Tino, Lefkadha, Santorini, Paros dhe Rod.

Turizmi përbën pothuajse 25% të PBB -së greke. Në qershor Banka e Greqisë parashikoi se do të duheshin dy deri në tre vite që udhëtimet dhe shpenzimet të ktheheshin në nivelet para pandemisë, duke thënë se të ardhurat për këtë vit nuk kishin gjasa të tejkalonin 40% në krahasim me vitin 2019 kur të ardhurat e industrisë arritën nivelin më të lartë të të gjitha kohërave prej 18 miliardë eurosh.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Edi Rama rilind ministrinë e propagandës

Në një rekord të ri negativ në marrëdhëniet me publikun, kryeministri Edi Rama shpalli krijimin e një ‘agjencie për media dhe informim’, e cila...

Ndodh përsëri/ Burri vret gruan me armë zjarri, më pas qëllon edhe veten

Në fshatin Babunjë, Divjakë, dyshohet se shtetasi H. Rr., 58 vjeç, ka vrarë me armë gjahu në banesë bashkëshorten e tij, shtetasen F. Rr.,...

Sëmuret gjatë krasitjes, ndërron jetë shqiptari në Itali

Një 42-vjeçar shqiptar ka ndërruar jetë mëngjesin e sotëm në Leçe, Itali. Viktima është me inicialet F.C. Ai banonte në Taviano dhe punonte në një...

Covid-19, 30 humbje jete në 1 javë, të enjten dhe të premten numri më i lartë i viktimave

Në shtatë ditë 30 humbje jete. Ky është bilanci që ka shkaktuar Covid 19 në Shqipëri nga 11 shtatori deri më 17 shtator duke...

Erdogan pret si mik Vuçiçin, flasin edhe për Kosovën (foto)

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç është takuar në Stamboll sot me homologun e tij turk, Tayip Erdogan. Siç bëjnë të ditura kanalet zyrtare të informimit...