Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Përbërës me rrezikshmëri të lartë kancerogjene, AIFA bllokon barnat me përmbajtje ranitidine

Nga Ejona 0

Agjensia Italiane e Barnave, AIFA ka marrë vendimin e rëndësishëm në lidhje me një përbërës shumë të rrezikshëm për ilaçet.
rainews.it raporton se AIFA ka urdhëruar tërheqjen e të gjitha barnave, në të cilat është i pranishëm përbërësi aktiv ranitidina, i përdorur për të trajtuar problemet e stomakut, siç është aciditeti.
Ky vendim merret, për shkak të pranisë së një papastërtie kancerogjene potencialisht në ilaçet e prodhuara nga laboratorët “Saraca” në Indi.
Saktësisht, është papastërtia N-nitrosodimethylamine (NDMA) e klasës së nitrosamine.
Së bashku me agjencitë e tjera, AIFA po merr masa paraprake për të minimizuar rreziqet për pacientët. Qëllimi është të minimizohet ekspozimi ndaj substancës potencialisht të dëmshme.
Gjithmonë si masë paraprake, Agjencia ka ndaluar përdorimin e të gjitha pjesëve të tregtuara në Itali të ilaçeve që përmbajnë ranitidinë të prodhuara nga kompani të tjera farmaceutike, në pritje të analizës së tyre.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej