Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Paris-Midi (1939)/ Mbreti Zog dhe Mbretëresha Geraldinë gjenden në Konstancë (Rumani)

Nga 27.al 0

Nga Aurenc Bebja, Francë – 8 Gusht 2019

“Paris-midi” ka botuar, të hënën e 3 korrikut 1939, një shkrim në lidhje me vendodhjen asokohe të mbretit Zog dhe mbretëreshës Geraldinë, të cilin, Aurenc Bebja e ka sjellë për publikun shqiptar :

Mbreti Zog dhe mbretëresha Geraldinë kanë mbërritur në Konstancë. Ata synojnë të shkojnë në Varshavë dhe më pas në Francë.

Bukuresht, 3 korrik.

 Ish-mbreti i Shqipërisë Ahmet Zogu, mbretëresha Geraldinë dhe suita e tyre, e përbërë nga 24 vetë, mbërritën sot në Konstancë, nga Stambolli, dhe në fund të pasdites do të shkojnë në Bukuresht.

 Ata do të qëndrojnë për ca kohë në kryeqytetin rumun, duke pritur kështu që të shkojnë në Varshavë, dhe pastaj prej aty ka të ngjarë se do të nisen për në Francë.

https://www.darsiani.com/la-gazette/paris-midi-1939-mbreti-zog-dhe-mbreteresha-geraldine-gjenden-ne-konstance-rumani/?fbclid=IwAR3TQIvGa4dqoVFFpo6JM8RPq_YBvgpBoVDTVB-Li_JeCOhtXj2G-iyZeC0

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej