Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Papa Françesku reagon për vdekjen e George Floyd dhe dhunën në SHBA

Nga Klodiana 0

Papa Francesco foli këtë mëngjes për vdekjen tragjike të George Floyd dhe për gjendjen në SHBA.

Papa shtoi se ai po lutet për qetësinë e shpirtit të George Floyd dhe të gjithë njerëzve që kanë humbur jetën si rezultat i racizmit.

Në lutjen e tij të përjavshme, Papa tha: “Të dashur vëllezër dhe motra në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, e kam ndjekur me shqetësim mungesën e paqes sociale në kombin tuaj këto ditë, pas vdekjes tragjike të z.George Floyd. Miqtë e mi, ne nuk mund ta tolerojmë apo të mbyllim sytë para racizmit, apo përjashtimit në çdo formë, pasi kërkojmë mbrojtjen e çdo jete njerëzore. Në të njëjtën kohë, duhet ta pranojmë që dhuna e kohëve të fundit është vetë-shkatërruese. Me dhunë nuk fitojmë gjë dhe humbasim shumë.

 

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej