Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Papa Françesku: Migrantët janë qenie njerëzore, jo çështje sociale

Nga 27.al 0

Papa Françesku në meshën dedikuar migrantëve dhe shpëtimtarëve të tyre ka deklaruar se: “Migrantët janë njerëz, nuk bëhet fjalë vetëm për një çështje sociale ose migratore, por në kuptimin e dyfishtë, që emigrantët janë qenie njerëzore para së gjithash dhe sot ata janë simbol i të përjashtuarve nga një shoqëri e globalizuar”

Në 6-vjetorin e vizitës së tij në Lampedusa, Papa Francesku theksoi se të gjithë duhet të kenë përkushtim të shtuar për shtresat e margjinalizuara.

“Të dobëtit dhe më të prekshmit duhet të ndihmohen, është një përgjegjësi e madhe nga e cila askush nuk mund të shmanget. Është vetë Zoti ai që ka zbuluar nevojën për një mundësi preferenciale për ata, të cilët duhet të jenë në vendin e parë në ushtrimin e bamirësisë”, përfundoi ai.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej