Oltsen Gripshi sjell ekspozitën frymëzuar nga tërmeti: Doja ta ktheja trishtimin në pozitivitet

Duhet të lëçisni

Vijon situata problematike nga reshjet e dëborës në Skrapar, 4 fshatra pa drita prej më shumë se 2 ditësh

Vijon të jetë problematike situata nga reshjet e dëborës në Skrapar. Reshjet e pandërprera gjatë gjithë natës kanë shkaktuar probleme me lëvizjen e automjeteve...

U arrestua për vrasjen e ish deputetit, babai i Marjan Kolës: Të lirohet, nuk ka prova

Këtë të shtunë kanë reaguar familjarët e Marjan Kolës, i cili është arrestuar si bashkëpuntor në vrasjen e ish-deputetit Pashko Ujkan në Shkodër. Familjarët kërkojnë...

Messi: Ndonjëherë do të doja të kaloja pa u vënë re, me CR7 mbajtëm konkurrencën gjatë

Leo Messi arriti një moment historik të hënën e kaluar që mund të mos e shohim më në historinë e futbollit. Ylli argjentinas mori Topin e Artë...

Armë pa leje dhe municion luftarak në banesë, pranga 28 vjeçarit në Durrës

Një 28 vjeçar ka rënë në prangat e policisë së Durrësit pasi akuzohet për armëmbajtje pa leje. Arrestimi i të riut Silvestër Grillos është bërë...

Oltsen Gripshi, piktori që solli një ekspozitë frymëzuar nga tërmeti i 26 Nëntorit, u shpreh se dëshironte të sillte sadopak ndjesi pozitive pas kësaj fatkeqësie që kaluam.

I ftuar në emisionin “Abc-ja e mëngjesit”, piktori tha se ajo që e ka nxitur për të krijuar “Stinët e jetës”, është dhe historia e tij personale, pasi iu shkatërrua shtëpia nga ngjarja e Nëntorit.

Ekspozita që përshtat rrugëtimin e qenies njerëzore në katër stinët e vitit nis me një simbolikë të veçantë dhe personale, jorganin e pajës së nënës së tij.

Është një instalacion në tërësinë e tij. Jam munduar të rrugëtoj midis stinëve, një trinom midis qenies njerëzore, natyrës dhe simbolikës për të përcjellë më të mirën e ndjesive që ka ndikuar dhe krijuar, një përplasje ndjenjash dhe reflektimesh brenda vetes për të shfaqur më pas në një formë më estetike si kjo ekspozitë. Kam dashur ta përkthej në pozitivitet, nuk desha të bie në kurthin e trishtimit. Padyshim që tërmeti që zgjati ndryshoi krejt faqen e jetës time pasi ishte ndërtuar një folezë, një mirëqenie po papritmas çdo gjë u zerua. Them dhe pjesën tjetër të medaljes që nuk doja të isha peng i kësaj dhimbjeje pasi jeta vazhdon. Kam luajtur midis simbolikave për të dhënë një mesazh të caktuar, ekspozita ndërtohet në një lloj rrugëtimi midis dimrit, pranverës, verës dhe vjeshtës. Dhe jo më kot e nis me dimrin pasi me të paktat sende që kam shpëtuar nga rrënojat ishte një jorgan i nënës time. Këtë send familjar kam dashur ta zhvesh nga konteksti familjar për t’i dhënë një kuptim dhe për të përcjellë një mesazh.“, tha ndër të tjera artisti.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Vijon situata problematike nga reshjet e dëborës në Skrapar, 4 fshatra pa drita prej më shumë se 2 ditësh

Vijon të jetë problematike situata nga reshjet e dëborës në Skrapar. Reshjet e pandërprera gjatë gjithë natës kanë shkaktuar probleme me lëvizjen e automjeteve...

U arrestua për vrasjen e ish deputetit, babai i Marjan Kolës: Të lirohet, nuk ka prova

Këtë të shtunë kanë reaguar familjarët e Marjan Kolës, i cili është arrestuar si bashkëpuntor në vrasjen e ish-deputetit Pashko Ujkan në Shkodër. Familjarët kërkojnë...

Messi: Ndonjëherë do të doja të kaloja pa u vënë re, me CR7 mbajtëm konkurrencën gjatë

Leo Messi arriti një moment historik të hënën e kaluar që mund të mos e shohim më në historinë e futbollit. Ylli argjentinas mori Topin e Artë...

Armë pa leje dhe municion luftarak në banesë, pranga 28 vjeçarit në Durrës

Një 28 vjeçar ka rënë në prangat e policisë së Durrësit pasi akuzohet për armëmbajtje pa leje. Arrestimi i të riut Silvestër Grillos është bërë...

Reshje bore dhe shiu në Kukës, si paraqitet situata

Moti i keq dhe me reshje të dendura shiu dhe bore në zonat malore ka sjellë probleme në qarkullimin e makinave në Kukës. Sipas...