Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

ODIHR: Bindja u regjistrua në mënyrë të paligjshme

Nga Klodiana 0

Gjykata e Durrësit nuk pranoi të mërkurën që të vërtetojë mandatin e kërkuar nga kandidatja socialiste për kryebashkiake, Valbona Sako.

Vendimi i kësaj gjykate shkon në përputhje me deklaratën e bërë nga misioni i ODIHR një ditë pas votimeve të 30 qershorit, kur u tha se regjistrimi i Bindjes Demokratike nga KQZ nuk ishte në përputhje me ligjin.

“KQZ-ja e regjistroi Bindjen Demokratike (BD) si subjekt zgjedhor më 27 prill, ndonëse kjo e fundit ishte regjistruar si parti politike vetëm më 25 prill me një vendim gjykate që mori formë të prerë më 10 maj. Përveç kësaj, KQZ-ja nuk i kërkoi partisë së saporegjistruar, Bindjes Demokratike, të mblidhte firma mbështetëse, duke e shpërfillur kërkesën për periudhën gjashtë-mujore.”, thuhet në deklaratën e ODIHR.

Më tej theksohet: “Më 2013-ën dhe 2015-ën, KQZ-ja refuzoi regjistrimin e Partisë Civile të Shqipërisë dhe Partisë Shkodra 2015, të cilat nuk kishin paraqitur vendime të formës së prerë të gjykatës për regjistrimin e tyre si parti politike”.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej