Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

OBSH: Përdorimi i tepërt i antibiotikëve kundër COVID-19, do të shkaktojë më shumë vdekje

Nga Klodiana 0

Organizata Botërore e Shëndetit paralajmëron se përdorimi i tepërt i antibiotikëve për të luftuar pandeminë Covid-19 do të forcojë rezistencën bakteriale dhe do të çojë në më shumë vdekje.

Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus tha të hënën se një “numër shqetësues” i infeksioneve bakteriale po bëhej gjithnjë e më rezistent ndaj ilaçeve që përdoren tradicionalisht për trajtimin e tyre.

“Pandemia Covid-19 ka çuar në një përdorim të shtuar të antibiotikëve, i cili në fund të fundit do të çojë në nivele më të larta të rezistencës bakteriale që do të ndikojnë në barrën e sëmundjes dhe vdekjeve gjatë pandemisë dhe më gjerë,” tha Tedros në një konferencë për shtyp virtual nga selia e OBSH-së në Gjenevë.

OBSH ka lëshuar udhëzime për mjekët që të mos përdorin terapi me antibiotikë ose profilaksi për pacientët me simptoma më të buta të Covid-19.

Ghebreyesus tha se ekzistonte një “përdorim i tepërt” i antibiotikëve në disa vende, ndërsa në shtetet me të ardhura të ulëta ilaçet e tilla për shpëtimin e jetës nuk ishin të disponueshme “duke çuar në vuajtje dhe vdekje të pacientëve”.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej