OBSH: Pandemia e COVID-19 përfundon në fillim të 2022

Duhet të lëçisni

Mjeku apel kolegëve: A duhet ndryshuar protokolli në spitale për familjarët e personave me aftësi ndryshe?

Mjeku Odri Qejvani nëpërmjet rrjeteve sociale ka bërë apel duke ju drejtuar kolegëve të tij në lidhje me rastin e një pacienteje 17 vjeçare...

COVID-19 i merr jetën skenaristit dhe regjisorit të mirënjohur Kujtim Gjonaj

Regjisori dhe skenaristi i mirënjohur Kujtim Gjonaj është ndarë nga jeta ditën e sotme në moshën 74 vjeçare. Karriera e tij e pasur si regjisor...

Tragjedi në Mesdhe/ 20 migrantë të zhdukur, 100 të shpëtuar

Gati 100 migrantë në rrugën e tyre për në Evropë u shpëtuan sot në brigjet e Libisë, ndërsa njëzet u zhdukën në Mesdhe. Migrantët, kryesisht...

Prioriteti i çështjes Çame/ Idrizi në takim virtual me kryetarin e VATRËS

Kryetari i Federatës Pan Shqiptare të Amerikës VATRA, z. Ahmet Xhafo zhvilloi një takim virtual me kryetarin e Partisë për Drejtësi, Integrim dhe Unitet...

Drejtori për Europën i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Hans Kluge, u shpreh se pandemia e koronavirusit do të përfundojë në fillim të vitit 2022.

Në një intervistë për televizionin danez DR, ai tha se COVID-19 do të jetë i pranishëm dhe përgjatë 2021-shit, por do të jetë më i kontrollueshëm se një vit më parë.

Duke theksuar se tashmë nuk ka më vend për skenarët më të këqij, Kluge tha se ka tashmë ka më shumë informacione rreth virusit se sa në fillim të pandemisë. Por, gjithsesi ai paralajmëroi se asnjeri nuk mund të dijë të ardhmen e pandemisë së COVID-19, para kohe.

“Virusi do të qarkullojë ende, por nuk mendoj se do të ketë nevojë për kufizime. Dhe ky është një mesazh optimist”,- tha ai

Kluge sqaroi se mutacionet janë normale dhe se virusi po përpiqet të përshtatet me personin e infektuar por përhapja e shpejtë e mutacioneve përbën shqetësim.

Duke shtuar se OBSH po monitoron nga afër efikasitetin e vaksinave anti-COVID, për shkak të përhapjes së shpejtë të mutacioneve të virusit, ai tha se vaksinat mund të ndryshohen sipas mutacioneve të reja, nëse do të jetë nevoja.

Ai tha se mutacionet nuk do e nxjerrin jashtë kontrollit virusin, por për momentin ka vende, sistemi shëndetësor i të cilave është nën presion, dhe ky presion mund të shtohet, prandaj është e domosdoshme që këto mutacione të merren seriozisht.

Në përfundim Kluge tha se problemet më të mëdha do të dalin në pah, kur të vaksinuarit do të jenë në të njëjtin ambient me ata, të cilët nuk janë vaksinuar.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Mjeku apel kolegëve: A duhet ndryshuar protokolli në spitale për familjarët e personave me aftësi ndryshe?

Mjeku Odri Qejvani nëpërmjet rrjeteve sociale ka bërë apel duke ju drejtuar kolegëve të tij në lidhje me rastin e një pacienteje 17 vjeçare...

COVID-19 i merr jetën skenaristit dhe regjisorit të mirënjohur Kujtim Gjonaj

Regjisori dhe skenaristi i mirënjohur Kujtim Gjonaj është ndarë nga jeta ditën e sotme në moshën 74 vjeçare. Karriera e tij e pasur si regjisor...

Tragjedi në Mesdhe/ 20 migrantë të zhdukur, 100 të shpëtuar

Gati 100 migrantë në rrugën e tyre për në Evropë u shpëtuan sot në brigjet e Libisë, ndërsa njëzet u zhdukën në Mesdhe. Migrantët, kryesisht...

Prioriteti i çështjes Çame/ Idrizi në takim virtual me kryetarin e VATRËS

Kryetari i Federatës Pan Shqiptare të Amerikës VATRA, z. Ahmet Xhafo zhvilloi një takim virtual me kryetarin e Partisë për Drejtësi, Integrim dhe Unitet...

“Nuk kemi siguri rrugore”, eksperti Hoxha: Stafi duhet të kualifikohet! Nga roje, përfundojnë shefa

Eksperti i Sigurisë Rrugore, Gëzim Hoxha gjatë një interviste të dhënë u shpreh se në vendin tonë nuk ka autoritete të posaçme për sigurinë...