OBSH: Maskat copë të mbrojnë nga variantet e reja të koronavirusit

Duhet të lëçisni

COVID-19 i merr jetën skenaristit dhe regjisorit të mirënjohur Kujtim Gjonaj

Regjisori dhe skenaristi i mirënjohur Kujtim Gjonaj është ndarë nga jeta ditën e sotme në moshën 74 vjeçare. Karriera e tij e pasur si regjisor...

Tragjedi në Mesdhe/ 20 migrantë të zhdukur, 100 të shpëtuar

Gati 100 migrantë në rrugën e tyre për në Evropë u shpëtuan sot në brigjet e Libisë, ndërsa njëzet u zhdukën në Mesdhe. Migrantët, kryesisht...

Prioriteti i çështjes Çame/ Idrizi në takim virtual me kryetarin e VATRËS

Kryetari i Federatës Pan Shqiptare të Amerikës VATRA, z. Ahmet Xhafo zhvilloi një takim virtual me kryetarin e Partisë për Drejtësi, Integrim dhe Unitet...

“Nuk kemi siguri rrugore”, eksperti Hoxha: Stafi duhet të kualifikohet! Nga roje, përfundojnë shefa

Eksperti i Sigurisë Rrugore, Gëzim Hoxha gjatë një interviste të dhënë u shpreh se në vendin tonë nuk ka autoritete të posaçme për sigurinë...

Maskat copë janë të efektshme dhe të mbrojnë edhe ndaj varianteve të reja të koronavirusit, njoftoi mbrëmë vonë Organizata Botërore e Shëndetësisë. Duke dalë në këtë përfundim OBSH nuk do të ndryshojë rekomandimet.

“Maskat e pëlhurave, jo kirurgjikale, mund të përdoren nga të gjithë njerëzit nën moshën 60 vjeç që nuk kanë probleme të veçanta shëndetësore,” tha Maria Van Kerkhove, menaxherja e pandemisë së OBSH.

“Në zonat ku virusi po qarkullon, maskat duhet të vendosen kur ka grumbullime me njerëz dhe është e pamundur të mbash distancë prej të paktën një metër, si dhe në dhoma me pak ose aspak ventilim,” shtoi ajo në një konferencë për shtyp.

Gjermania dhe Austria kanë pretenduar përdorimin e maskave kirurgjikale në dyqanet tregtare dhe në transportin publik. Nga ana e saj, qeveria franceze ka bërë thirrje për ndalimin e përdorimit të disa maskave copë të bëra vetë.

“Vendet janë të lira të marrin masat që ata i konsiderojnë të nevojshme,” vazhdoi Maria Van Kerkhove.

“Sidoqoftë, edhe me ndryshmet që koronavirusi ka pësuar që mund të jetë më ngjitës, ne nuk kemi asnjë tregues se mënyra e transmetimit ka ndryshuar”, tha zyrtarja e menaxhimit të pandemisë së OBSH.

Kjo është arsyeja pse, vazhdoi ajo, në lidhje me rekomandimet aktuale, “ne nuk kemi ndërmend t’i ndryshojmë në këtë fazë”.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

COVID-19 i merr jetën skenaristit dhe regjisorit të mirënjohur Kujtim Gjonaj

Regjisori dhe skenaristi i mirënjohur Kujtim Gjonaj është ndarë nga jeta ditën e sotme në moshën 74 vjeçare. Karriera e tij e pasur si regjisor...

Tragjedi në Mesdhe/ 20 migrantë të zhdukur, 100 të shpëtuar

Gati 100 migrantë në rrugën e tyre për në Evropë u shpëtuan sot në brigjet e Libisë, ndërsa njëzet u zhdukën në Mesdhe. Migrantët, kryesisht...

Prioriteti i çështjes Çame/ Idrizi në takim virtual me kryetarin e VATRËS

Kryetari i Federatës Pan Shqiptare të Amerikës VATRA, z. Ahmet Xhafo zhvilloi një takim virtual me kryetarin e Partisë për Drejtësi, Integrim dhe Unitet...

“Nuk kemi siguri rrugore”, eksperti Hoxha: Stafi duhet të kualifikohet! Nga roje, përfundojnë shefa

Eksperti i Sigurisë Rrugore, Gëzim Hoxha gjatë një interviste të dhënë u shpreh se në vendin tonë nuk ka autoritete të posaçme për sigurinë...

Sërish qindra të infektuar, 21 persona humbin betejën me Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit

Situata me koronavirusin vazhdon të mbetet problematike në vendin tonë, duke qenë se në 24 orët e fundit janë identifikuar 952 persona të prekur...