Nxënësja e klasës së 7-të organizon ekspozitën vetjake te instalacioni “Reja” (Foto)

Duhet të lëçisni

Frut apo lëng, cila është mënyra më e mira për t’a konsumuar gjithë familja

E keni pyetur veten ku ndryshon të hash fruta nga të pirit atë? Të pish lëng frutash është e lehtë, por ekspertët thonë që...

Qyteti që “prodhoi” koronavirusin shënon zero raste, në Wuhan hapen pa kufizime edhe klubet e natës

Ish-epiqendra e pandemisë COVID-19, nga ku dyshohet se ka ardhur edhe koronavirusi, qyteti kinez Wuhan nuk ka raportuar asnjë rast të ri në 24...

Ikën si legena/ Tifozët “trima” sllavo-maqedonë ia mbathën, kur u afruan shqiptarët (film)

Ministria e Punëve të Brendshme e Maqedonisë së Veriut ka njoftuar për ndalimin e 16 të rinjve maqedonas, të dyshuar për fyerje ndaj shqiptarëve,...

Të shtënat me armë zjarri te “Astiri”, ky është 45 vjeçari i plagosur (foto)

Një ngjarje e rëndë ndodhi vetëm disa minuta më parë në zonën e "Astirit" në Tiranë, ku një person mbeti i plagosur me armë...

Nxënësja e klasës së 7-të e shkollës ndërkombetare, World Academy of Tirana, Dea Boshnjaku, organizon ekspozitën vetjake të Artit Pamor te instalacioni Reja pranë Galerisë Kombëtare të Artit.

Ekspozita do të përmbajë 20-të punime të realizuara në dy semestrat e fundit të ketij viti shkollor. Në këtë ekspozitë do të paraqiten punime të realizuara në pikture dhe teknika mikse. Subjektet kryesore të trajtuara janë peizazhet, portretet dhe natyrat e qeta. Dea ështe fokusuar kryesisht në stilin pointilist dhe ngjyrat e ngrohta.

Në ciklin e portreteve Dea paraqet artistet e saj të preferuar, duke shprehur dhe eksploruar më shumë pasionin e saj për muzikën dhe aktrimin. Portreti i artistes Inva Mula, i realizuar në tonalitete të ngjyrës së kuqe me sfondin e zi është një nga punët, që spikat më shumë. Dea ka dashur ta realizojë portetin e artistes në një mënyrë sa më realiste duke e theksuar edhe më shumë vlerësimin ndaj figurës së saj. Gjithashtu të realizuara në pikturë janë portretet e artisteve Tefta Tashko dhe Merlin Monroe.

Në ciklin e peizazheve paraqiten situata të ndryshme dritë kryesisht në tonalitete të ngjyrave blu dhe jeshile. Stili i përdor në këto piktura lejon që atmosfera e peizazhit të marrë më shumë vëmendje se sa objektet e paraqitura në to. Objektet duket sikur shkrihen mes tyre duke krijuar përshtypje të momentit të përzgjedhur për t’u pikturuar.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

E Freskët taze

Frut apo lëng, cila është mënyra më e mira për t’a konsumuar gjithë familja

E keni pyetur veten ku ndryshon të hash fruta nga të pirit atë? Të pish lëng frutash është e lehtë, por ekspertët thonë që...

Qyteti që “prodhoi” koronavirusin shënon zero raste, në Wuhan hapen pa kufizime edhe klubet e natës

Ish-epiqendra e pandemisë COVID-19, nga ku dyshohet se ka ardhur edhe koronavirusi, qyteti kinez Wuhan nuk ka raportuar asnjë rast të ri në 24...

Ikën si legena/ Tifozët “trima” sllavo-maqedonë ia mbathën, kur u afruan shqiptarët (film)

Ministria e Punëve të Brendshme e Maqedonisë së Veriut ka njoftuar për ndalimin e 16 të rinjve maqedonas, të dyshuar për fyerje ndaj shqiptarëve,...

Të shtënat me armë zjarri te “Astiri”, ky është 45 vjeçari i plagosur (foto)

Një ngjarje e rëndë ndodhi vetëm disa minuta më parë në zonën e "Astirit" në Tiranë, ku një person mbeti i plagosur me armë...

Shpërthim i fuqishëm në Durrës, qyteti bregdetar “pushtohet” nga tymi

Një shpërthim i kontrolluar ka ndoodhur në ambientet e brendshme të pallatit të Kastratëve në lagjen 17 në Durrës. Inspektoriati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit...