Nuk ka bashkëpunim, talibanët ekzekutojnë drejtuesin e ISIS bashkë me 8 oficerë të tjerë

Duhet të lëçisni

“Llumi i tranzicionit me Ramën në krye kundër vettingut”, Bardhi: SPAK-ut i japim mekanizmat për t’i dhënë fund pandëshkueshmërisë

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi i është përgjigjur kritikëve për vettingun e politikanëve. Në një postim në rrjetet sociale, Bardhi shkruan se...

Lideri i OBSH-së nxit vendet e G20 të ndjekin shembullin e SHBA-ve: Ndani vaksinat për koronavirusin

Drejtuesi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë u ka kërkuar vendeve të G20 që të ndjekin shembullin e SHBA-së dhe të ndajnë  dozat e vaksinave. Dr....

Përfshihet nga flakët godina e vjetër e ish-Gjallicës në Vlorë

Mbrëmjen e djeshme është përfshirë nga zjarri godina e vjetër e ish-Gjallicës në Vlorë. Sipas mediave dyshohet se zjarrvënia ka qene e qëllimshme. Mësohet se...

‘Rama në Tik Tok’/ Moderatorja e njohur “qan” për të: Të gjithë kryeministrat e botës janë budallenj, ky i joni është i zgjuar!

Këtë të shtunë në “Goca dhe Gra” ka qenë e ftuar moderatorja Ori Nebijaj. Ajo ka diskutuar me Tean, Olesian dhe Kristën për temat...

Ish-kreu i grupit terrorist ISIS-K, Abu Omar Khorasani është ekzekutuar dje në një burg në Afgansitan, njoftonte qeveria talibane.

Ai ka qenë drejtues i degës afgane të grupit terrorist ISIS dhe përgjegjës për shpërthimin kamikaz në aeroportin Kabul ku u vranë rreth 180 njerëz muajin e kaluar.

E përditshmja britanike ‘The Sun’ shkruante se fati i Korasanit mbetej i paqartë që prej ardhjes në pushtet të talibanëve, teksa militantët morën kontrollin e burgut Pul-i-Charkhi pranë kryeqytetit, ku ai po mbahej.

Disa raportime thonin më herët se militanti ishte liruar gjatë kaosit të ndërrimit të pushtetit në Kabul por Wall Street Journal raportonte dje se është ekzekutuar bashkë me tetë oficerë të tij.

Lajmi për ekzekutimin e tij në fundjavë u konfirmua dhe nga rrjeti libanez al-Mayadeen.

Khorasani – i njohur ndryshe si Zia ul-Haq – kishte marrë dënim me vdekje para ardhjes së talibaneve në pushtet gjatë verës.

Ai ishte kapur nga forcat amerikane dhe afgane në një shtëpi jashtë Kabul në maj 2020, dhe ishte dënuar me vdekje.

Wall Street Journal thotë se ka intervistuar Khorasani në burg dy ditë para ekzekutimit.

Megjithëse organizata e tij ishte në luftë me Talibanët, ai kishte lavdëruar avancimin e tyre pas largimit të SHBA, dhe shpresonte se ata do ta lironin.

“Ata do të më lirojnë nëse janë muslimanë të mirë,” tha Khorasani.

Raportimi për ekzekutimin e tij është një sinjal se talibanët nuk do të bashkëpunojnë me terroristët e ISIS, të cilët po tentojnë të krijojnë bastionet e tyre të reja në Afganistanm, raporton TCH.

ISIS-K raportohet se është formuar në 2015, duke kapur terrenet e mbajtura më parë nga grupi al-Qaeda, i përbërë nga luftëtarë që largoheshin nga shembja e “kalifatit” të ISIS në Irak e Siri.

Khorasani ishte bërë lider pas vrasjes së Abdul Haseeb Logari në prill.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

“Llumi i tranzicionit me Ramën në krye kundër vettingut”, Bardhi: SPAK-ut i japim mekanizmat për t’i dhënë fund pandëshkueshmërisë

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi i është përgjigjur kritikëve për vettingun e politikanëve. Në një postim në rrjetet sociale, Bardhi shkruan se...

Lideri i OBSH-së nxit vendet e G20 të ndjekin shembullin e SHBA-ve: Ndani vaksinat për koronavirusin

Drejtuesi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë u ka kërkuar vendeve të G20 që të ndjekin shembullin e SHBA-së dhe të ndajnë  dozat e vaksinave. Dr....

Përfshihet nga flakët godina e vjetër e ish-Gjallicës në Vlorë

Mbrëmjen e djeshme është përfshirë nga zjarri godina e vjetër e ish-Gjallicës në Vlorë. Sipas mediave dyshohet se zjarrvënia ka qene e qëllimshme. Mësohet se...

‘Rama në Tik Tok’/ Moderatorja e njohur “qan” për të: Të gjithë kryeministrat e botës janë budallenj, ky i joni është i zgjuar!

Këtë të shtunë në “Goca dhe Gra” ka qenë e ftuar moderatorja Ori Nebijaj. Ajo ka diskutuar me Tean, Olesian dhe Kristën për temat...

Shtatë viktima dhe 629 të infektuar me Covid në 24 orët e fundit

Vijon të jetë problematike situate e pandemisë në vend. Ministria e Shëndetësisë ka raportuar sot shtatë humbje jete si pasojë e Covid. Në 24 orët...