Një vit i Tiranisë Totalitare Globale

Duhet të lëçisni

Makinat e demokratëve pushtojnë sheshin “Nënë Tereza”, ja si duket atmosfera në nisje të takimit përmbyllës të fushatës së PD-së

Partia Demokratike pritet të mbyllë mbrëmjen e sotme në orën 19:00, në kryeqytet, fushatën elektorale për zgjedhjet e 25 Prillit. Mbyllja do të bëhet në...

Grevistët e Qafe-Barit nuk heqin dorë, nisin revoltën e parë fizike

Ish të burgosurit e burgut famkeq të Qafë-Baritnuk heqin dorë nga greva e tyre që ka nisur prej ditësh, pa arritur më parë një...

“Ata që shesin votën, shesin edhe motrën”

Fenomeni i njohur si “shitblerja e votës”, ka qenë prezent prej shumë vitesh në vendin tonë në çdo fushatë zgjedhore, dhe nga të dhënat...

Kampionët e sportit, mesazh shqiptarëve: Votoni ndryshimin (Film)

Kampionët e fushave të ndryshme të sportit i janë bashkuar opozitës dhe u kanë bërë thirrje shqiptarëve që ditën e diel në 25 prill...

Nga Dritan Shano

27 shkurt 2020 – 27 shkurt 2021

Dita ime e fundit e Lirisë, si sot 364 ditë më parë.

Që atëhere e deri tani gjendem në arrest shtëpie, më është kufizuar lëvizja, puna, jeta, më detyrojnë të ve maskë në surrat, më thonë se çfarë të bëj, si të rroj, në çfarë ore kam liridalje dhe në çfarë jo. Pra, më janë shkelur të gjitha të drejtat dhe liritë e mia individuale, të garantuara nga Karta e të Drejtave të Njeriut dhe Kushtetuta e vendit tim. Kjo bëhet për të mirën time – kështu thonë.

Në këto 364 ditë kam parë të shpaloset një eksperiment i kontrollit social dhe ekonomik të njerëzve. Ka shumë pak ose aspak prova se ky eksperiment pati ndonjë efekt mbi virusin kinez, por kemi prova të pafundme, çdo ditë, çdo orë, sesi njerëzit që po e kryejnë eksperimentin kanë arritur të shkatërrojnë jetën e miliarda njerëzve.

Kjo traumë do zgjasë, por shpresoj se ka ardhur koha që bota të çlirohet nga kurthi i frikës ku e zhytën eksperimentuesit e pushtetit përmes frikës nga vdekja prej virusit kinez.

E kush e mendonte që publiku do kalonte në panik në këtë shkallë dhe për kaq gjatë. E kush e mendonte se do ishin qeveritë ato që e ushqenin këtë panik dhe këtë arrest të jetës me masat dhe politikat e tyre perverse që nuk funksionojnë. Sepse pavarësisht shkencizmit të profetëve të rremë, virusi luftohet me imunitet dhe jo me ligje e VKM.

Por ja ku jemi, ka qeveri që nuk po dinë si të dalin nga kurthi ku i futi Kina, siç ka edhe qeveri që nuk duan të dalin sepse u pëlqen ky pushtet artificial mbi njerëzit, që në çdo rrethanë tjetër nuk do ëndërronin që ta kishin. Propaganda e frikës ka bërë që shumica e njerëzve të presin leje nga qeveria të jetojnë jetën e tyre.

E kush e mendonte 1 vit më parë se njerëzit do dorëzonin lirinë, pronën, biznesin, jetën e tyre kaq kollaj, pa asnjë revoltë. Por mjaft që të kishte një celular në dorëm Facebook-un dhe Netflixin dhe para në dorë nga qeveria. Pse, çfarë mutin do më shumë njeriu i sotëm? Kjo është liria për të.

Liria, ajo e vërteta, që të lbyr sytë kur e sheh, për të cilën është derdhur gjaku lumë – më këtë kam parasysh botën më shumë se Shqipërinë – është një koncept i largët për njeriun e sotëm. Por, Liria jeton ose vdes nga karakteri i njerëzve që e duan atë , dhe për dreq për njerëzit e sotëm është më e rëndësishme të jenë të pëlqyer sesa të lirë,

E pra, unë mendoj se 1 minutë i lirë është e mirë se 100 vjet skllav. Të gjallosh nuk është barabartë me të jetosh. Por dihet që Liria ka peshë të rëndë dhe jo çdokush ka bythë ta mbajë. Këtë vit njerëzit i janë përgjigjur Tiranisë me Apati. T’i trajtosh të sëmurët dhe gjithë të shëndoshët njësoj është Tiranike, Totalitare. Dhe po nuk dolëm nga apatia? Qari i Kinës dhe i marksist leninistave kudo ku janë.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Makinat e demokratëve pushtojnë sheshin “Nënë Tereza”, ja si duket atmosfera në nisje të takimit përmbyllës të fushatës së PD-së

Partia Demokratike pritet të mbyllë mbrëmjen e sotme në orën 19:00, në kryeqytet, fushatën elektorale për zgjedhjet e 25 Prillit. Mbyllja do të bëhet në...

Grevistët e Qafe-Barit nuk heqin dorë, nisin revoltën e parë fizike

Ish të burgosurit e burgut famkeq të Qafë-Baritnuk heqin dorë nga greva e tyre që ka nisur prej ditësh, pa arritur më parë një...

“Ata që shesin votën, shesin edhe motrën”

Fenomeni i njohur si “shitblerja e votës”, ka qenë prezent prej shumë vitesh në vendin tonë në çdo fushatë zgjedhore, dhe nga të dhënat...

Kampionët e sportit, mesazh shqiptarëve: Votoni ndryshimin (Film)

Kampionët e fushave të ndryshme të sportit i janë bashkuar opozitës dhe u kanë bërë thirrje shqiptarëve që ditën e diel në 25 prill...

Nuk gjetën asgjë, Bardhi përplaset me FNSH në Elbasan: Shkoni kapni bandat atje, jo këtu

Vetëm një orë përpara se Lulzim Basha të mbante mitingun përmbyllës të fushatës në Elbasan, një aksion blic i FNSH-së pasditen e sotme, pranë...