Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Një kosovar humb jetën nga uria në kampet e Sirisë/ Elezi: Të burgosurit jetojnë në gjendje të tmerrshme (Film)

Nga Media 0

Kushtet e mjerueshme në burgjet ku mbahen personat e dyshuar si pjesëtar të ISIS, i kanë marrë jetën një të riu nga Gjilani. Instituti i Kosovës për Studime Ndërkombëtare bënë me dije se Shemsi Gjemshiti nuk ka mundur t’i mbijetojë mungesës së ushqimeve në këto kampe.

Në një lidhje me “ABC e mëngjesit” Bedri Elezi nga IKSN është shprehur se shumë qytetarë i janë bashkuar ISIS pa e pasur të qartë se çfarë po bëjnë.

“Sipas informacioneve brenda regjionit ku janë vendosur shqiptarët në burgjet kurde, mësohet se ka të vdekur nga mungesa e ushqimeve. Mësohet se atje është një gjendje e tmerrshme e të burgosurve. Shumë qytetarë i janë bashkuar ISIS pa e pasur të qartë se çfarë po bëjnë”, tha Elezi.

Elezi i ka bërë thirrje qeverisë së Kosovës dhe asaj Shqiptare të marrin sa më shpejt masat për kthimin e shqiptarëve në atdhe./abcnews.al

 

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej