Një asteroid në madhësinë e kullës Eifel i afrohet planetit Tokë në dhjetor, ja çfarë thotë NASA

Duhet të lëçisni

Kosova bojkoton Lojrat Olimpike në Pekin

Kosova ka bojkotuar Lojrat Olimpike në Pekin. Mësohet se Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka mbështetur vendimin e SHBA-së për bojkotin diplomatik ndaj Kinës. Këshilltari...

Sanksionet e SHBA, reagon Vuçiç: Nuk është asgjë e re, s’ka akuza serioze

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç ka reaguar pasi Millan Radoiçiç, Zvonko Vesellinoviç dhe 11 persona të tjerë , të gjithë serbë nga veriu i Kosovës,...

Dita e Rinisë, Basha: Secili është i shenjtë në individualitetin e vet, jemi të barabartë

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka publikuar në rrjetet sociale momente nga organizimi i sotëm për Ditën e Rinisë. Ndër të tjera, kryedemokrati thekson...

COVID-19, Infektohen 346 qytetarë, 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit në vend janë regjistruar 346 të infektuar. Në raportimin ditor të rasteve bëhet e ditur se si pasojë e...

Një asteroid me madhësinë e Kullës Eifel po vjen drejt Tokës në dhjetor – por fatmirësisht nuk do të përbëjë asnjë kërcënim për njerëzimin, shkruan The Mirror.

Pothuajse trefishi i madhësisë së një fushe futbolli, asteroidi i quajtur 4660 Nereus është klasifikuar si një ‘Asteroid Potencialisht i Rrezikshëm’ (PHA), raporton Daily Record.

Monitoruesi i asteroidit të NASA-s parashikon se do t’i afrohet Tokës më 11 dhjetor. Ndikimi nga asteroidi mund të jetë shkatërrues, por fatmirësisht, ai nuk përbën kërcënim për planetin.

Asteroidi do të fluturojë pranë planetit në një distancë prej 3.9 milionë kilometrash – një distancë më e madhe se 10 herë më e madhe se ajo midis Tokës dhe Hënës.

Nereus është 330 metra i gjatë, gjë që e bën atë më të madh se 90% të asteroidëve, por i vogël në krahasim me asteroidët e mëdhenj, sipas Space Reference.

Asteroidi rrotullohet rreth diellit çdo 664 ditë, megjithëse parashikohet të mos i afrohet më Tokës deri më 2 mars 2031 dhe më pas në nëntor 2050.

Qasja e tij më e afërt nuk do të ndodhë për 40 vjet të tjera në shkurt 2060.

I zbuluar në vitin 1982 nga astronomja amerikane Eleanor F. Helin, Nereus është një anëtar i grupit të asteroidëve Apollo, të cilët janë të njohur për kalimin e rrugës së Tokës ndërsa ajo rrotullohet rreth Diellit.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Kosova bojkoton Lojrat Olimpike në Pekin

Kosova ka bojkotuar Lojrat Olimpike në Pekin. Mësohet se Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka mbështetur vendimin e SHBA-së për bojkotin diplomatik ndaj Kinës. Këshilltari...

Sanksionet e SHBA, reagon Vuçiç: Nuk është asgjë e re, s’ka akuza serioze

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç ka reaguar pasi Millan Radoiçiç, Zvonko Vesellinoviç dhe 11 persona të tjerë , të gjithë serbë nga veriu i Kosovës,...

Dita e Rinisë, Basha: Secili është i shenjtë në individualitetin e vet, jemi të barabartë

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka publikuar në rrjetet sociale momente nga organizimi i sotëm për Ditën e Rinisë. Ndër të tjera, kryedemokrati thekson...

COVID-19, Infektohen 346 qytetarë, 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit në vend janë regjistruar 346 të infektuar. Në raportimin ditor të rasteve bëhet e ditur se si pasojë e...

Makina bie në humnerë, humb jetën një 17-vjeçari në Bulqizë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Bulqizë pasditen e së mërkurës. Bëhet e ditur se rreth orës 17.00 në Tërbish ka rënë disa...