Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Një asteroid mban emrin Pranvera, kush është shqiptarja që mahniti NASA-n

Nga Media 0

Në universin e pafundëm ekziston një asteroid me emrin Pranvera. Vajza për nder të së cilës është emëruar objekti qiellor është 21-vjeçarja nga Kosova, Pranvera Hyseni.

Pranvera është bashkë themeluese e Klubit “Astronomy Outreach of Kosovo”, ndërsa mori në konkursin e realizuar së fundmi nga NASA dhe fitoi çmimin “Steam and Space”.

“Shkuarja ime në NASA do të mbetet një nga kujtimet më të bukura të jetës sime, meqenëse për këtë moment, kisha ëndërruar qysh në fëmijërinë time. Të gjithë reagojnë cuditshëm kur mësojnë për moshën dhe gjininë time, meqenëse në shkencat natyrore ka mungesë të femrave, por unë i inkurajoj që të jenë më kërkuese ndaj vetes dhe të mos kënaqen me pak”,  ka thënë ajo në një intervistë për mediat kosovare.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej