Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Nga regjistrimi elektronik i punëtorëve përfitojnë punëtorët dhe punëdhënësit

Nga Klodiana 0

 

Në fillim të këtij viti në Serbi është futur sistemi i regjistrimit elektronik, për punëtorët sezonalë në sektorin e bujqësisë, zbatimi i të cilit u mbështet nga GIZ në emër të qeverisë së Republikës Federale të Gjermanisë, në bashkëpunim me NALED.

Sistemi i regjistrimit elektronik i punëtorëve sezonalë ka dhënë përfitime të shumta për të tre palët, punëtorët, punëdhënësit dhe shtetin.

Punëdhënësit që kanë biznese ose ferma private, tani mund të regjistrojne punëtorët në disa hapa përmes platformës on-line sezonskiradnici.gov.rs.

Punëdhënësit në vetëm disa klikime, duke futur numrin personal të punëtorit, datën kur do të punësohet i punësuari dhe duke zgjedhur llojin e punës, mund të ofrojnë në mënyrë legale, ndihmë për punët bujqësore. Përveç personave juridik, sistemin mund ta përdorin dhe individët (personat fizik).

Regjistrimi elektronik gjithashtu ka sjellë shumë përfitime për punëtorët që kanë një pagë minimale të garantuar, sigurim në rast të lëndimit në punë, dhe stazhin e pensionit.  Punëdhënësit konfirmojnë që ata dhe punëtorët janë të kënaqur në mënyrë të barabartë me efektet e zbatimit të sistemit.

Gjithashtu, në evidencën e punëtorëve sezonalë në SHKP, me kërkesë personale mund të futen persona të interesuar për kryerjen e punëve sezonale, duke futur të dhënat personale dhe të dhënat për trajnime dhe përvojë në punët sezonale. Sipas statistikave, punëtorët sezonalë në Serbi janë të angazhuar më së shumti në mbledhjen e frutave, përgatitjen e tokës, mbjelljen, korrjen dhe pastrimin, klasifikimin, paketimin dhe ruajtjen e frutave dhe perimeve.

 

 

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej