Nëse “bamirësi” i madh arab nuk po e bën këtë investim për fitim, përse vallë ta bëjë?! (film)

Duhet të lëçisni

Vendimi, Hiqen maskat, shkurtohet ora policore

Ashtu siç edhe pritej, ulja e shifrave të infeksionit pritet të sjellë lehtësim të masave anti-Covid. Në mbledhjen e radhës Komiteti Teknik i Ekspertëve pritet...

Tom Doshi me 3-4 diploma, prandaj komandon gjithë këtë popull ushtar… (film)

Tom Doshi ka qenë sfidanti i vërtetë i këtyre zgjedhjeve, i cili ia doli t’i japë tre mandate shtesë Edi Ramës, megjithë kundërshtinë shumë...

Aurela Basha tregon kush e ndihmoi për gatimin

Aurela Basha, bashkëshortja e kreut të opozitës, ka ndarë të shtunën një moment shumë të veçantë me ndjekësit e saj në instagram. Është momenti i...

Gurvenantori i bankës së Anglisë: Ata që investojnë në kriptmonedha duhet të përgatiten t’i humbin paratë

Gurvenatori i bankës së Anglisë Andrew Bailey ka deklaruar se kriptomonedhat ose të quajtura ndryshe monedhat virtuale nuk kanë “vlerë të brendshme” dhe njerëzit...

Thënë ndryshe:

– Shqipëria ka zgjedhur sistemin e zhvillimit ekonomik arab ku investimet realizohen nga emiret, sheikët dhe familjet e tyre për të tërhequr paratë e të pasurve nga e gjithë bota, para që nuk shkojnë për rritjen e mirëqënies së argatëve me meditje, por të dinastive klanore.
– realizimi i këtij investimi dhe volumet e krahut të punës që kërkon, do justifikojnë përfundimisht ardhjen e mijëra bangladeshasve & friends
– Bëmë shumë mirë që votuam sërish Ramën se edhe ky arabi që, siç thuhet pagoi darkën tek Nusreti, na konfirmon që ai punon “natë e ditë” për këtë vend dhe se droga, prostitucioni, trafiqet dhe korrupsioni nuk kanë lidhje me 8 vitet e fundit të qeverisjes.
– me shndërrimin e Durranës në Dubai, me votat unanime të 140 parlamentareve, do aprovohet edhe një kushtetutë e re, e cila, sipas modelit të Emirateve Arabe, do përcaktojë që vendi do drejtohet nga 7 përfaqësues të familjeve të oligarkisë lokale, të cilët zgjedhin Presidentin, parlamentin, kryeministrin dhe qeverinë.
– pas realizimit të këtij investimi, hoteleve, shtëpive të dyta dhe investimeve të bëra aktualisht në bregdet do t’u bjerë krejt vlera e do fillojnë t’u ngjajnë periferive të Bangkokut.

Vetëm dy detaje vazhdojnë të më bëjnë habi:
– Nëse ky “bamirësi” i madh arab nuk po e bën këtë investim për fitim, përse vallë ta bëjë?!
– Si ka mundësi që ky “investitori strategjik” po hedh kaq shumë para në një vend të cilit i ngatërron edhe pozicionin gjeografik, pasi në interviste e pazicionon si “facing Greece”?!

 

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Vendimi, Hiqen maskat, shkurtohet ora policore

Ashtu siç edhe pritej, ulja e shifrave të infeksionit pritet të sjellë lehtësim të masave anti-Covid. Në mbledhjen e radhës Komiteti Teknik i Ekspertëve pritet...

Tom Doshi me 3-4 diploma, prandaj komandon gjithë këtë popull ushtar… (film)

Tom Doshi ka qenë sfidanti i vërtetë i këtyre zgjedhjeve, i cili ia doli t’i japë tre mandate shtesë Edi Ramës, megjithë kundërshtinë shumë...

Aurela Basha tregon kush e ndihmoi për gatimin

Aurela Basha, bashkëshortja e kreut të opozitës, ka ndarë të shtunën një moment shumë të veçantë me ndjekësit e saj në instagram. Është momenti i...

Gurvenantori i bankës së Anglisë: Ata që investojnë në kriptmonedha duhet të përgatiten t’i humbin paratë

Gurvenatori i bankës së Anglisë Andrew Bailey ka deklaruar se kriptomonedhat ose të quajtura ndryshe monedhat virtuale nuk kanë “vlerë të brendshme” dhe njerëzit...

Dita e dytë pa pacientë të intubuar nga COVID-19

Për të dytën ditë radhazi në spitalet Covid nuk ka asnjë pacient të intubuar. Ministria e Shëndetësisë raportoi sot se 7 pacientë po trajtohen në...