“Ne jemi populli i Afganistanit, dhuna nuk është politika jonë, gratë kanë të drejtat e tyre themelore”/Talebanët ndryshojnë retorikën

Duhet të lëçisni

Ambasada amerikane përsërit thirrjen për mbylljen e misionit të UNMIK-ut në Kosovë

Ambasada amerikane në Prishtinë, ka reaguar lidhur me misionin e UNMIK-ut, pas mbledhjes së Këshillit të Sigurimit të OKB-së. Në një postim në Twitter,...

Përndiqte ish të dashurën, arrestohet 39 vjeçari në Tiranë

Bie në prangat e policisë një 39 vjeçar në Tiranë që ka përndjekur vazhdimisht ish të dashurën. Gjithashtu Policia ka arrestuar edhe 3 të rinj...

Vdekja e 4 turistëve në hotelin në Qerret, dyshohet se pasi kishin konsumuar alkool dhe kokainë kishin kaluar në overdozë

Të tjera detaje dalin në dritë në lidhje me vdekjen e 4 turistëve rusë në saunën e një hoteli në Qerret të Kavajës. Raportohet...

Teksa raportet tronditëse të dhunës dëshmojnë atë që po ushtrojnë ndaj qytetarëve në Afganistan që pas marrjes së pushtetit muajin e kaluar, më 15 gusht, talebanët pretendojnë se regjimi i ri i tyre ka ndryshuar në krahasim me herën e fundit kur drejtuan vendin. Duke folur për BBC zëdhënësi i talebanëve Suhail Shaheen tha se pas 20 vitesh luftime, udhëheqësit e rinj të Afganistanit donin të ndërtonin një “shtet mirëqenieje” për qytetarët.

“Ne jemi populli i Afganistanit, dhuna nuk është politika jonë, gratë kanë të drejtat e tyre themelore”– tha Suhail. Ndërkohë, qytetarët të lodhur nga lufta në Kabul shprehën zemërimin dhe ndjenjat e tradhtisë ndaj SHBA pas tërheqjes së saj muajin e kaluar.

Nga ana tjetër talebanët pretendojnë se kanë ndryshuar krahasuar me 20 vjet më parë, dhe synojnë të ndërtojnë një vend të ri për njerëzit e tij.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Ambasada amerikane përsërit thirrjen për mbylljen e misionit të UNMIK-ut në Kosovë

Ambasada amerikane në Prishtinë, ka reaguar lidhur me misionin e UNMIK-ut, pas mbledhjes së Këshillit të Sigurimit të OKB-së. Në një postim në Twitter,...

Përndiqte ish të dashurën, arrestohet 39 vjeçari në Tiranë

Bie në prangat e policisë një 39 vjeçar në Tiranë që ka përndjekur vazhdimisht ish të dashurën. Gjithashtu Policia ka arrestuar edhe 3 të rinj...

Vdekja e 4 turistëve në hotelin në Qerret, dyshohet se pasi kishin konsumuar alkool dhe kokainë kishin kaluar në overdozë

Të tjera detaje dalin në dritë në lidhje me vdekjen e 4 turistëve rusë në saunën e një hoteli në Qerret të Kavajës. Raportohet...

Goditi policin, arrestohet 43 vjeçari në Tiranë

Arrestohet një 43 vjeçar në Tiranë pasi ka goditur një punonjës policie. “Po nga specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Nr.4 u...