“Në fund të janarit parashikohet të jetë kulmi i infeksioneve”, zyrtarja jep lajmin e mirë: Në mars bota i kthehet normalitetit

Duhet të lëçisni

Ndodh e papritura në Gjermani, Dortmundi eliminohet nga skuadra e kategorisë së dytë

Rezultat i bujshëm në Gjermani, pasi St Pauli, skuadër e kategorisë së dytë, ka eliminuar Borusia Dortmund nga Kupa e Gjermanisë. Në fakt, ndeshja e...

Formohet “qeveria e pakicës”, shqiptarët dhe boshnjakët bëhen bashkë në Mal të Zi

Lista Shqiptare, Koalicioni Shqiptar dhe Partia Boshnjake i kanë dhënë mbështetje koalicionit “E Zeza në të Bardhë” për formimin e qeverisë së re në...

Vdekja e 3-vjeçarit në Fier, edukatorja deklaron dy versione të ngjarjes

Lajmi se një 3-vjeçar humbi jetën tragjikisht në një kopsht privat në Fier ka tronditur mbarë opinionin publik. Prindërit e vogëlushit kanë vendosur që...

Vjosa Osmani nuk i toleron kërcënimet e ish-ambasadorit, e denoncon në Polici

Presidentja Osmani ka denoncuar në Polici për kërcënim publik ish-ambasadorin e Kosovës në Maqedoninë e Veriut. Rrethohet nga pesë truproje. Mirëpo siguria e Presidentes...

Sipas epidemiologes daneze Tyra Grove Krause, Omicron në mars mund të jetë më pak kërcënues dhe se në mars bota mund ti kthehet normalitetit. Ajo ka deklaruar se kulmi i infeksioneve parashikohet të jetë në fund të janarit.

Krause është nënkryetare e Institutit Danez të Serumit Statens (SSI) dhe një këshilltare kyç i qeverisë së Danimarkës në trajtimin e krizës së koronavirusit.

Vendi po sheh një valë të re të lartë infeksionesh dhe regjistroi një numër rekord prej 23,228 rastesh të konfirmuara në vetëm 24 orë, duke e bërë Danimarkën një nga vendet me numrin më të madh të infeksioneve ditorë në raport me popullsinë e saj totale (rreth 5.8 milionë banorë) në botë.

“Gjithçka tregon se Omicron është më i butë se Delta dhe se rreziku për të përfunduar në spital është vetëm sa gjysma ”, tha Krause për mediat daneze, bazuar në një studim të kryer nga SSI.

“Ky do të jetë një muaj tjetër i vështirë. Por pasi të përfundojë, ne jemi në një pozitë më të mirë se më parë”, tha Krause. “Unë mendoj se shkalla e infeksionit do të fillojë të bjerë brenda dy muajsh dhe deri në mars, ne mund të kthehemi në jetën normale.”

Në Twitter, Krause sqaroi se ajo “shprehte një optimizëm të kujdesshëm për situatën kur kemi kapërcyer valën Omicron” dhe shtoi se “variantet e reja mund të na sfidojnë, por me vaksinat, shpresojmë që SARS-CoV-2 të kthehet në një tjetër rrugë ajrore. virus me të cilin mund të jetojmë normalisht”.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Ndodh e papritura në Gjermani, Dortmundi eliminohet nga skuadra e kategorisë së dytë

Rezultat i bujshëm në Gjermani, pasi St Pauli, skuadër e kategorisë së dytë, ka eliminuar Borusia Dortmund nga Kupa e Gjermanisë. Në fakt, ndeshja e...

Formohet “qeveria e pakicës”, shqiptarët dhe boshnjakët bëhen bashkë në Mal të Zi

Lista Shqiptare, Koalicioni Shqiptar dhe Partia Boshnjake i kanë dhënë mbështetje koalicionit “E Zeza në të Bardhë” për formimin e qeverisë së re në...

Vdekja e 3-vjeçarit në Fier, edukatorja deklaron dy versione të ngjarjes

Lajmi se një 3-vjeçar humbi jetën tragjikisht në një kopsht privat në Fier ka tronditur mbarë opinionin publik. Prindërit e vogëlushit kanë vendosur që...

Vjosa Osmani nuk i toleron kërcënimet e ish-ambasadorit, e denoncon në Polici

Presidentja Osmani ka denoncuar në Polici për kërcënim publik ish-ambasadorin e Kosovës në Maqedoninë e Veriut. Rrethohet nga pesë truproje. Mirëpo siguria e Presidentes...

Kupa e Italisë/ Juventus në avantazh, Cuadrado ekzekuton saktë goditjen e dënimit

Dy gola në dy minuta për Juventus-in, por vetë m njëri ka qenë i vlefshëm. Bardhezinjtë kanë kaluar në avantazh në minutën e 25-të kundër...