Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Ndryshimi i kufijve/ Zaev: Nëse kjo ndodh shqiptarët kthehen 10 vjet pas

Nga Klodiana 0

Kryeministri Zoran Zaev ka deklaruar se deri më tani, raporti i Komisionit Evropian për Maqedoninë e Veriut është më pozitive dhe thotë se të gjithë pa përjashtim bien dakord që vendi të fillojë negociatat e pranimit.

Zaev tha se rasti më i mirë është hapja e negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, varianti i moshapjes së negociatave me asnjë nga këto vende, që është opsioni më i keq, ose duke hapur negociatat me Maqedoninë dhe shtyrjen e vendimit mbi Shqipëria për më vonë.

Kryeministri theksoi se Holanda dhe Franca janë më të rezervuara për hapjen e negociatave me Shqipërinë, por gjithashtu që gjermanët kanë frikë nga kërcënimet shqiptare se kjo do të çonte në paqëndrueshmëri në rajon, veçanërisht në Kosovë.

Ata mendojnë se nëse hapin negociata me Maqedoninë e Veriut, një problem do të krijohet nëse Shqipëria do të mbetet jashtë dhe se mund të ketë ndikim në Kosovë, ata i frikësohen kërcënimeve nga miku im Edi Rama për ndryshime të mundshme kufitare ose bashkim me Kosovën, por unë nuk besoj në ato gjëra, sepse do të thotë një pengesë prej së paku dhjetë vjetësh për Shqipërinë nëse ata bëjnë një gjë të tillë, askush nuk dëshiron të bëjë një gjë të tillë, u tha gazetarëve kryeministri maqedonas“, tha Zaev per republika.mk.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej