Ndihmoi 520 profesorë për një javë/ Flet shqiptarja e nominuar për çmimin e rëndësishëm në Austri

Duhet të lëçisni

Po rregullonte depozitën, 54-vjeçarja bie nga taraca e pallatit në Tiranë

Një person ka rënë nga një lartësi në zonën e Ali Demit në Tiranë. Sipas informacioneve paraprake, dyshohet se shtetësja, M.XH., 54-vjeçe ka qënë duke...

“Jemi të fortë e besimplotë që sërish në Kuvendin e Shqipërisë të kemi grupin tonë parlamentar, zërin tonë.” (film)

Çeli sot siparin “Java Çame”, një seri aktivitetesh kushtuar 30 vjetorit të themelimit të Shoqatës Patriotike “Çamëria”. E krijuar në janar të vitit 1991, kjo shoqatë...

Shoqata “Çamëria” 30 vjeç/ Shpëtim Idrizi: #Çam Jam është thirrja e gjakut, prandaj nuk na fshijnë dot (film)

Unë jam rritur si çam. Qysh kur kam ardhur në këtë botë isha “lindi çami”, u rrita si “çami”, vazhdoj të mbetem “çami”. Si unë...

Agjencia Europiane e Ushqimit merr vendimin: Krimbat janë burim i sigurt ushqimi për njerëzit

Agjencia Europiane e Sigurisë Ushqimore në një vendim të marrë ditën e sotme ka aprovuar krimbat si burim të sigurt ushqimi për njerëzit. Shkencëtari Ermolaos...

Doruntina Berisha është studentja që po i bën krenarë të gjithë shqiptarët në botë. Ajo është nominuar për një çmim shumë të rëndësishëm në Austri, i cili pritet të ndahet më datën 20 dhjetor.

Në një lidhje direkte me Skype, në Abc e Mëngjesit, Doruntina ka treguar se ajo ka krijuar një platform që ndihmon profesorët të japin mësim online. Kjo gjetje e saj e krijuar gjatë karantinës u mbështet nga të gjithë dhe tashmë është duke u përdorur nga shumë universitete.

“Unë kam lind dhe jam rritur këtu në Austri. Unë kam filluar si asistente te profesori në fushën e digjitalizimit. Më 12 mars qeveria e Austrisë mbylli universitetet dhe bëjmë mësimin online. Kam vënë re që nuk kanë shumë informacion profesorët për mësimin online. Këtu nisi dhe nominimi i platformës.

Unë i shpjegoj profesorat si të japin mësim online me këtë platformë. Brenda një javë u përdor nga 520 profesora dhe brenda një muaji në shumë universitete. Ndërsa tani do shpërndahet edhe në vendet e tjera. Ky çmim i dedikohet femrave në Europë në fushën e digjitalizimit. Unë ndihem shumë mirë dhe falenderoj që më keni mbështetur. Uroj ta fitojmë në 20 dhjetor”, u shpreh Doruntina.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Po rregullonte depozitën, 54-vjeçarja bie nga taraca e pallatit në Tiranë

Një person ka rënë nga një lartësi në zonën e Ali Demit në Tiranë. Sipas informacioneve paraprake, dyshohet se shtetësja, M.XH., 54-vjeçe ka qënë duke...

“Jemi të fortë e besimplotë që sërish në Kuvendin e Shqipërisë të kemi grupin tonë parlamentar, zërin tonë.” (film)

Çeli sot siparin “Java Çame”, një seri aktivitetesh kushtuar 30 vjetorit të themelimit të Shoqatës Patriotike “Çamëria”. E krijuar në janar të vitit 1991, kjo shoqatë...

Shoqata “Çamëria” 30 vjeç/ Shpëtim Idrizi: #Çam Jam është thirrja e gjakut, prandaj nuk na fshijnë dot (film)

Unë jam rritur si çam. Qysh kur kam ardhur në këtë botë isha “lindi çami”, u rrita si “çami”, vazhdoj të mbetem “çami”. Si unë...

Agjencia Europiane e Ushqimit merr vendimin: Krimbat janë burim i sigurt ushqimi për njerëzit

Agjencia Europiane e Sigurisë Ushqimore në një vendim të marrë ditën e sotme ka aprovuar krimbat si burim të sigurt ushqimi për njerëzit. Shkencëtari Ermolaos...

30-vjetori i Shoqatës Patriotike “Çamëria”, përkujtimore e gjenocidit ndaj shqiptarëve të Çamërisë (film)

Sot po mbahet 30-vjetori i Shoqatës “Çamëria”. Ky përvjetor përkujton gjenocidin ndaj shqiptarëve të Çamërisë dhe rikthimin e të drejtave të tyre të mohuara. Lajmin...