Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Ndërron jetë në Turqi 15-vjeçarja që drithëroi zemrat e të gjithë shqiptarëve (film)

Nga 27.al 0

Ka ndërruar jetë në një nga spitalet e Turqisë 15-vjeçarja Elona Kuburja e cila vuante nga sëmundja e rrallë e quajtur Hemangioma kongenitale, një lloj tumori beninj që prek enët e gjakut dhe shkakton hemorragji.

Rasti i 15-vjeçares u bë i njohur pas publikimit të lajmit se ajo po luftonte me vdekjen në shtratet e QSUT-së dhe kishte pak ditë jetë.

E mitura vuante nga një sëmundje e rrallë që regjistronte vetëm 250 të prekur në mbarë botën. Në gjuhën mjekësore sëmundja e saj njihet si hemangioma kongenitale me evolim drejt sindromës kasabach mërittë.

Kujtojmë falë donacioneve të shumë qytetarëve shqiptarë, e një ndërhyrje në momentet e fundit të qeverisë, 15-vjeçares iu krijua mundësia të kurohej në një spital privat në Stamboll.

Nëpërmjet një apeli, 15-vjeçarja i kërkonte Ministrisë së Shëndetësisë që ta ndihmonte të jetonte si bashkëmoshatarët. “Unë quhem Elona Kuburja, i lutem Ministrisë së Shëndetësisë të më ndihmojë të shërohem dua të jetoj edhe unë si shoqet e mia! Ju lutem kushdo që e dëgjon të ndihmojë sado pak që edhe unë të shërohem”, do të shprehej ajo në apelin prekës.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej