Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Ndahet nga jeta kompozitori italian Ennio Morricone (film)

Nga 27.al 0

Është ndarë nga jeta në moshën 91-vjeçare kompozitori dhe dirigjenti italian, Ennio Morricone.

Ai ka ndërruar jetë në një klinikë në Romë.

Një pjesë e historisë së muzikës së filmit shkon me të. Fama e tij shpërtheu falë partneritetit artistik me Sergio Leone dhe vazhdoi me bashkëpunime të mëdha: nga Bertolucci te Carpenter.

Ennio Morricone mori dy çmime Oscar, një në 2007 dhe një në 2016.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej