Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Ndahet nga jeta e mbijetuara e kampit gjerman, Drita Guga (film)

Nga Ejona 0

Shuhet në moshën 97 vjeçare e mbijetuara e kampit gjerman të përqendrimit në Selanik Drita Guga. Familja e saj nga fshati Pandalejmon i Konispolit mbështeti fuqimisht LANCI, duke u rradhitur në formacionet luftarake të Brigadës së XIX sulmuse, të gjashtë fëmijët, midis të cilëve edhe Drita, motra e shkrimtarit të shquar Qamil Buxheli. Pas luftes vazhdoi një shkollë për infermiere, profesion që e vazhdoi deri sa doli në pension në qytetin e Delvinës. Atje krijoi një familje të mrekullueshme me Skender Gugën, ku linden tre fëmijë të nderuar dhe të respektuar. Më 24 janar 2018 me rastin e ditës ndëkombëtare të Holokaustit, në një intervistë mjaft interesante, ajo tregon për luftën e 22 korrikut 1944 në Delvinë, kunder gjermanëve dhe për internimin e tyre në kampin e përqendrimit në Selanik , për tmerret që ato përjetuan dhe momentet që kaloi, që nga lirimi e deri sa erdhi në Shqipeëri. Stafi i 27.al i shpreh ngushëllimet familjarëve të saj.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej