Kirurgia e njohur, Lida Shosha: COVID-i është futur në çdo shtëpi, përkeqësohet brenda 36 orëve (film)

Duhet të lëçisni

Situata pandemike, Komiteti Teknik i Ekspertëve rishikon masat

Komiteti Teknik i Ekspertëve këtë të hënë ka njoftuar se do të bëjë publike masat e reja anti Covid që ka ndërmarrë për shkak...

Mjeku apel kolegëve: A duhet ndryshuar protokolli në spitale për familjarët e personave me aftësi ndryshe?

Mjeku Odri Qejvani nëpërmjet rrjeteve sociale ka bërë apel duke ju drejtuar kolegëve të tij në lidhje me rastin e një pacienteje 17 vjeçare...

COVID-19 i merr jetën skenaristit dhe regjisorit të mirënjohur Kujtim Gjonaj

Regjisori dhe skenaristi i mirënjohur Kujtim Gjonaj është ndarë nga jeta ditën e sotme në moshën 74 vjeçare. Karriera e tij e pasur si regjisor...

Tragjedi në Mesdhe/ 20 migrantë të zhdukur, 100 të shpëtuar

Gati 100 migrantë në rrugën e tyre për në Evropë u shpëtuan sot në brigjet e Libisë, ndërsa njëzet u zhdukën në Mesdhe. Migrantët, kryesisht...

Mjekja kirurge, Lida Shosha thotë: “COVID-i është futur në çdo shtëpi shqiptare dhe jo çdokush mund të përballojë shpenzimet e COVID-it, sidomos kur rastet janë të rënda. Duhet të jenë shumë të kujdesshëm dhe të vëmendshëm që të mbrojë veten e tyre. Spitalet janë të tejmbushura dhe ka një numër të madh të intubuar që pjesa më e madhe nuk dalin dot sepse rastet në spitale janë të rënda. Kanë ndenjur në shtëpi janë trajtuar nga vetë dhe pastaj shkojnë në spital në gjendje terminale. Është shumë e vështirë që të dalin mbrapa. Bëj një tërheqje vëmendjeje që të lidhen me mjekë specialistë, pacientët me covid nuk mund t’i trajtojë kushdo duhet mendimi i një specialisti. Virusi ka tendencë që për periudhë shumë të shkurtër për 36 orë nga forma e lehtë kalon në formë mëse të rëndë. Duhet koha e mirërehabilitimit, covidi nuk është një sëmundje që prek vetëm pjesën e sipërme, por multisistemike dhe komplikacionet më të mëdhaja ndodhin nga prekja e organeve të tjera. Gjëja që është më e rëndë janë trombozat që ndodhin sepse bën vaskulite dhe bën trashjen e gjakut dhe trombozat pulmonare janë ato që i marrin jetën njerëzve. Në pacientët që kanë problematika shoqëruese kjo gjë komplikohet. Covidi shpërthen diabetin, kriza hipertensive, mund të japë dëmtime të rënda të traktit digjestiv. Vetë terapia me antibiotikë apo antiviralë të fuqishëm ndikon në mukozën intensinale dhe bën problematika të rënda të traktit tretës që duan muaj të rehabilitohet. Gjithë kjo situate ndikon dhe në anën psikologjie dhe anën mendore të pacientëve”.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Situata pandemike, Komiteti Teknik i Ekspertëve rishikon masat

Komiteti Teknik i Ekspertëve këtë të hënë ka njoftuar se do të bëjë publike masat e reja anti Covid që ka ndërmarrë për shkak...

Mjeku apel kolegëve: A duhet ndryshuar protokolli në spitale për familjarët e personave me aftësi ndryshe?

Mjeku Odri Qejvani nëpërmjet rrjeteve sociale ka bërë apel duke ju drejtuar kolegëve të tij në lidhje me rastin e një pacienteje 17 vjeçare...

COVID-19 i merr jetën skenaristit dhe regjisorit të mirënjohur Kujtim Gjonaj

Regjisori dhe skenaristi i mirënjohur Kujtim Gjonaj është ndarë nga jeta ditën e sotme në moshën 74 vjeçare. Karriera e tij e pasur si regjisor...

Tragjedi në Mesdhe/ 20 migrantë të zhdukur, 100 të shpëtuar

Gati 100 migrantë në rrugën e tyre për në Evropë u shpëtuan sot në brigjet e Libisë, ndërsa njëzet u zhdukën në Mesdhe. Migrantët, kryesisht...

Prioriteti i çështjes Çame/ Idrizi në takim virtual me kryetarin e VATRËS

Kryetari i Federatës Pan Shqiptare të Amerikës VATRA, z. Ahmet Xhafo zhvilloi një takim virtual me kryetarin e Partisë për Drejtësi, Integrim dhe Unitet...