Mike Pompeo akuzon Kinën për gjenocid ndaj pakicave turke dhe myslimanëve

Duhet të lëçisni

Minatori humbi jetën, arrestohet armatori i minierës në Bulqizë, procedohet brigadieri

Minatori Fiqiri Karaj humbi jetën ditën e djeshme ndërsa punonte në një nga galeritë e zonës D në një minierë të Bulqizës. Në lidhje me ngjarjen, policia...

Nis vaksinimi i mjekëve dhe infermierëve në Berat

Këtë të enjte pritet që fushata e vaksinimit të fillojë dhe në Berat. Raportohet se vaksinimi do të bëhet në hollin e Pallatit të Kulturës...

Atentati mafioz në mes të Tiranës, kush është i famshmi Behar Sofia

Të tjera detaje dalin në dritë nga atentati mafioz që iu bë sot në mes të Tiranës një 65-vjeçari nga Berati, i cili mbeti...

Basha takim me biznesin në Durrës: Individë të kualifikuar janë detyruar të largohen

Lideri i opozitës Lulzim Basha ka vijuar edhe ditën e sotme takimet me qytetarë, biznese, familjare, duke u njohur nga afër me sfidat e...

Sekretari i Shtetit të SHBA, Mike Pompeo tha të martën se Kina po kryen gjenocid ndaj pakicave etnike turke të njohura si Ujgurët dhe kryesisht ndaj myslimanëve, duke rritur në mënyrë dramatike presionin në ditën e tij të fundit të plotë në detyrë.

Pompeo u bëri thirrje të gjithë organeve ndërkombëtare, përfshirë gjykatat që të shqyrtojnë çështjet kundër trajtimit të Kinës ndaj Ujgurëve dhe shprehu besimin se Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të rrisin presionin.

“Unë besoj se ky gjenocid është duke vazhduar dhe se ne jemi dëshmitarë të përpjekjes sistematike për të shkatërruar Ujgurët nga partia-shtet kinez. Ne nuk do të qëndrojmë të heshtur. Nëse Partia Komuniste Kineze lejohet të kryejë gjenocid dhe krime kundër njerëzimit kundër popullit të saj, imagjinoni se çfarë do të inkurajohet t’i bëjë botës së lirë, në një të ardhme jo shumë të largët”, tha Pompeo.

Deklaratë që mund të mirëpritet nga administrata e re e presidentit Joe Biden. Vetë Biden ka bërë thirrje për një përqendrim më të fortë në të drejtat e njeriut, me fushatën e tij duke përshkruar trajtimin e Ujgurëve si gjenocid.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Minatori humbi jetën, arrestohet armatori i minierës në Bulqizë, procedohet brigadieri

Minatori Fiqiri Karaj humbi jetën ditën e djeshme ndërsa punonte në një nga galeritë e zonës D në një minierë të Bulqizës. Në lidhje me ngjarjen, policia...

Nis vaksinimi i mjekëve dhe infermierëve në Berat

Këtë të enjte pritet që fushata e vaksinimit të fillojë dhe në Berat. Raportohet se vaksinimi do të bëhet në hollin e Pallatit të Kulturës...

Atentati mafioz në mes të Tiranës, kush është i famshmi Behar Sofia

Të tjera detaje dalin në dritë nga atentati mafioz që iu bë sot në mes të Tiranës një 65-vjeçari nga Berati, i cili mbeti...

Basha takim me biznesin në Durrës: Individë të kualifikuar janë detyruar të largohen

Lideri i opozitës Lulzim Basha ka vijuar edhe ditën e sotme takimet me qytetarë, biznese, familjare, duke u njohur nga afër me sfidat e...

U ekzekutua në mes të Tiranës, policia jep informacionin zyrtar: Pika kontrolli në të gjitha akset

Policia e Tiranës ka informuar zyrtarisht për atentatin e ndodhur mëngjesin e sotëm në Tiranë, ku mbeti i vrarë shtetasi Behar Sofia, 65 vjeç. Sipas...