Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

“Migjeni” i fluturimeve low-cost apo një tjetër show për shqiptarët?!

Nga 27.al 0

Nga Isida Muço

Tregu italian ka qënë i planifikuar për t’u aksesuar që në studimin e parë pasi mbi 70 % e pasagjerëve që udhëtojnë nga aeroporti i Rinasit shkojnë drejt Italisë”, theksoi Balluku. Çmimet për biletë janë 20 deri në 25 euro më pak se sa të gjitha kompanitë low cost që operojnë në Shqipëri”.

Kështu deklaroi më date 1 Tetor 2019 ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë Belinda Balluku, teksa avioni i dytë i flotës së Air Albania që mban emrin “Migjeni” nisi në ketë datë  fluturimet drejt Italisë.

Por për ironi të fatit qytetarët shqiptarët nuk munden të udhëtojnë me cmime më ekonomike, teksa mendojne te zgjedhin “Migjenin” zërin e penës së mjerimit, kur ky i fundit tashmë na serviret edhe si një nga linjat e avionëve shqiptarë me fluturime drejt tre qyteteve italiane, Romë,Bolonjë dhe Milano.

Një kërkim i thjeshtë në linjat low-cost Air Albania, Blu Panorama dhe Fly Ernest rezulton:

  1. Air Albania 31 Tetor- 6 Nentor për 1 person, Tiranë- Romë – 99.20 euro
  2. BluPanorama 31 Tetor- 6 Nentor për 1 person,Tiranë- Romë –100.20 euro
  3. Fly Ernest 31 Tetor- 7 Nentor për 1 person,Tiranë- Romë- 89.00 euro

Më tej rezultati për linjën Tiranë- Bolonjë, sërisht në të njëjtat data, ishte ky:

  1. Air Albania-88.59 euro
  2. Blu Panorama- 111.68 euro
  3. Fly Ernest- 89.00 euro

Së fundi për linjën Tiranë- Milano rezultati është ky:

  1. Air Albania- 99.42 euro
  2. Blu Panorama- 110.42 
  3. Fly Ernest- 89.00 euro 

Pra ajo cka konstatojmë vetëm me keto 2 linja dhe Air Albania, jane keto diferenca:

-për linjen Tiranë-Romë, shqiptarët mund të udhëtojnë me vetëm 1 euro më pak me “ Migjenin” ne krahasim me Blu Panorama, por 10.2 euro me shume ne krahasim me Fly Ernest.

– për linjën Tiranë-Bolonjë, shqiptarët mund të udhëtojnë me vetëm 0.41 cent me pak ne krahasim me Fly Ernest, por 23.09 euro me pak ndaj Blu Panorama.

– për linjën Tiranë-Milano, shqiptarët mund të udhëtojnë me vetëm 11 euro me pak ndaj BluPanorama , por 10 euro me teper ndaj Fly Ernest.

Mbetet të presim “ Naimin” për të parë se si do të mund të fluturojmë drejt SHBA-ve…..e deri atëherë biletat drejt Italisë na mundësohen nga Air Albania vetëm online.

 

 

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej