meZi e duam Nënë Terezën

Duhet të lëçisni

Atentat me bombë në tubimin e Erdoganit

Mediat turke raportojnë për një atentat të shmangur ndaj presidentit turk Rexhep Tayip Erdogan. Ngjarja ka ndodhur teksa Erdogan po merrte pjesë në një tubim...

E konfirmon qeveria: Kurti nuk e viziton SHBA-në këtë vit

Plani i Kurtit për të shkuar në Amerikë gjatë muajit nëntor mbeti vetëm synim. Para 70 ditëve, kryeministri Kurti u pati treguar deputetëve në...

Duke shëtitur në Amerikë, Rama zbulon shqiptarin: E gjeta nga emri i lokalit

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Sikurse e ka zakon, shefi i qeverisë shqiptare nuk ka harruar të përcjellë humor...

Tragjedia në Bullgari, familjarët kërkojnë përgjegjësi

Familjarët e viktimave kërkojnë që sa më shpejtë të zbardhet e vërteta rreth tragjedisë në Bullgari ku humbën jetën 45 persona dhe 7 të...

Nga Eljan Tanini

Ende vazhdojnë dyshimet se çfarë bëri Nënë Tereza për Shqipërinë!

Ndërkohë, serbët po ta kishin të tyren një figurë të tillë mund të ndryshonin edhe emrin e shtetit e të quheshin Terezska.

Po të ishte Nënë Tereza bullgare, vetë Kisha Orthodhokse Bullgare do të ishte kujdesur për imazhin e saj.

Po të ishte Nënë Tereza rumune, vetë romët do e shpallnin mbrojtëse të tyre. Si detyrim, shteti rumun do të merrte masa që ajo të kthehej në simbol kombëtar, por edhe si mbesë gjaku e Drakulës.

Po ta kishin sllovenët, do e bënin simbol kombëtar bashkë me një statujë më të madhe se ajo e Krishtit në Brazil.

Po të ishte Nënë Tereza kroate, do t’i kishin ngritur një muze të ri me të gjitha sendet personale, dhe nuk do ta bënin këtë gjë në një hapësirë të vjetër. Statuja e saj do të ishte vendosur në kodër ose mal, do të ishin shpallur rrugët dhe netët e pelegrinit drejt veprës.

Po të ishte Nënë Tereza boshnjake, do të bëhej shenjtorja që mbrojti Bosnjën nga lufta.

Po të ishte Nënë Tereza malazeze, nuk e di se çfarë mund të bënin këta! Booo!

Po të ishte Nënë Tereza puro maqedonase, mbase portretin e saj ata mund ta bënin edhe flamur kombëtar bashkë me simbolet e saja.

Po të ishte Nënë Tereza greke. Uhhhh, këtu do ishte bërë çdo gjë e mundur që ajo të ishte mbase edhe më e rëndësishme se vetë Kisha Greke.

Nënë Tereza është shqiptare. Dhe ne meZi e duam, dhe ne refuzojmë ta njohim.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Atentat me bombë në tubimin e Erdoganit

Mediat turke raportojnë për një atentat të shmangur ndaj presidentit turk Rexhep Tayip Erdogan. Ngjarja ka ndodhur teksa Erdogan po merrte pjesë në një tubim...

E konfirmon qeveria: Kurti nuk e viziton SHBA-në këtë vit

Plani i Kurtit për të shkuar në Amerikë gjatë muajit nëntor mbeti vetëm synim. Para 70 ditëve, kryeministri Kurti u pati treguar deputetëve në...

Duke shëtitur në Amerikë, Rama zbulon shqiptarin: E gjeta nga emri i lokalit

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Sikurse e ka zakon, shefi i qeverisë shqiptare nuk ka harruar të përcjellë humor...

Tragjedia në Bullgari, familjarët kërkojnë përgjegjësi

Familjarët e viktimave kërkojnë që sa më shpejtë të zbardhet e vërteta rreth tragjedisë në Bullgari ku humbën jetën 45 persona dhe 7 të...

Rama në SHBA, takohet me përfaqësues të industrisë automotive: Mundësi bashkëpunimi

Kryeministri Edi Rama ndodhet në mjediset e organizatës “Automation Alley” në Shtetet e Bashkuar të Amerikës. Së fundmi Rama ka postuar pamjet gjatë kësaj vizite...