Mësoni si të përgatisni recetën e “Roladë Mozaik”

Duhet të lëçisni

Disa zona në Tiranë pa drita/ OSHEE njofton: Dy ditët e ardhshme do të ketë ndërprerje të energjisë

OSHEE ka njoftuar qytetarët se nesër dhe pasnesër do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike për shkak të punimeve për mirëmbjatjen e kabinave. Sipas njoftimit...

A ka njerëz rezistentë ndaj Covid-19? Ja çfarë kanë zbuluar studiuesit

Studiuesit po kërkojnë në të gjithë botën për njerëz që mund të jenë rezistentë ndaj virusit SARS-CoV-2, i cili shkakton Covid-19. Në gjenet e disa...

Shqipëria regjistron 566 raste të reja me Covid dhe 6 humbje jete

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 3677 testime, 566 qytetarë të infektuar, 6 humbje jete dhe 513 të shëruar në 24 orët e fundit Ministria e Shëndetësisë...

BE jo në të njëjtën linjë me SHBA? Soreca zbulon nëse do të bashkëpunojë apo jo me Sali Berishën

A do të bashkëpunojë BE dhe ambasadori i saj në Shqipëri, Luigi Soreca me ish-kryeminsitrin Sali Berisha, nëse ai rikthehet në krye të PD? Ambasadori...

PËRBËRËSIT PËR PATISHPAN:

• 6 vezë, • 6 lugë sheqer, • 6 lugë miell, • 1 qeskë sheqer vanileje.

• 300 gr biskota të bluara (plazma), • 1 portokall, • 250 gr zhele bonbone të grimcuara, • 200 gr rrush të thatë të ulur në ujë dhe rum, • 300 gr arra të grimcuara, • 150 gr çokollatë të grimcuar, • 200 gr gjalpë të zbutur, • 4 vezë, • 150 gr sheqer pluhur.

Përgatitet dhe piqet patishpani në tepsi katrore shporeti.

Përmbyset në pecetë të lagur. argohet letra dhe mbulohet me të.

Rrihet gjalpi me sheqer pluhur.

Shtohen të verdhat e vezëve një nga një duke i tundur së bashku në masë të njëllojtë.

Shtohen lëngu i portokallit dhe lëvorja e kaluar në rende.

Duke e përzier masën gradualisht, hidhen biskotat e bluara, arrat e grimcuara, rrushi i kulluar, çokollata e grimcuar dhe zhele bonbonet e prera imët. Veçan tunden të bardhat e vezëve në shkumë të dendur dhe përzihen me lugë me masën e përgatitur, gjersa filli të bëhet i njëllojtë.

Patishpani pritet skajeve që të rrafshohet dhe masa e fillit vendoset në mes të patishpanit në formë të sallamës. Me kujdes mbështillet filli, duke i bashkuar skajet e patishpanit dhe duke ngjitur njërin me tjetrin.

Shkrihen 100 gr çokollatë me 4-5 lugë qumësht, 3 lugë vaj dhe hidhet mbi sipërfaqen e roladës duke lyer atë .

Mbi hidhen arra të grimcuara.

Rolada ftohet mirë, pastaj pritet në copa trashësie 1 centimetër e gjysmë. Me të njëjtin fill mund të përgatitet edhe torta “bombë”.

Në këtë rast patishpani vendoset në enë me fund sferik, mbushet me fill dhe mbulohet me patishpan. Pasi të ftohet në frigorifer me ngrirje të thellë, përmbyset në pjatë për tortë dhe zbukurohet sipas dëshirës ose duke ia dhënë formën e topit të basketit, futbollit etj.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Disa zona në Tiranë pa drita/ OSHEE njofton: Dy ditët e ardhshme do të ketë ndërprerje të energjisë

OSHEE ka njoftuar qytetarët se nesër dhe pasnesër do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike për shkak të punimeve për mirëmbjatjen e kabinave. Sipas njoftimit...

A ka njerëz rezistentë ndaj Covid-19? Ja çfarë kanë zbuluar studiuesit

Studiuesit po kërkojnë në të gjithë botën për njerëz që mund të jenë rezistentë ndaj virusit SARS-CoV-2, i cili shkakton Covid-19. Në gjenet e disa...

Shqipëria regjistron 566 raste të reja me Covid dhe 6 humbje jete

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 3677 testime, 566 qytetarë të infektuar, 6 humbje jete dhe 513 të shëruar në 24 orët e fundit Ministria e Shëndetësisë...

BE jo në të njëjtën linjë me SHBA? Soreca zbulon nëse do të bashkëpunojë apo jo me Sali Berishën

A do të bashkëpunojë BE dhe ambasadori i saj në Shqipëri, Luigi Soreca me ish-kryeminsitrin Sali Berisha, nëse ai rikthehet në krye të PD? Ambasadori...

“Dhurata” e PD-së për Ramën vetting-u i politikanëve nga SPAK… Mesila Doda: Pse nuk ia varim ujkut mëlçitë në qafë?

Një ide marroke është ajo që propozon Partia Demokratike për vetting-un e politikanëve. Ligjvënësit çdo vit vetëdeklarohen në ILDKPI dhe në rast mospërputhje hetohen,...