Meqë qenka “grusht shteti” ose ta arrestojnë Ili Metën, ose përndryshe t’i hanë atë që s’thuhet

Duhet të lëçisni

Vendimi, Hiqen maskat, shkurtohet ora policore

Ashtu siç edhe pritej, ulja e shifrave të infeksionit pritet të sjellë lehtësim të masave anti-Covid. Në mbledhjen e radhës Komiteti Teknik i Ekspertëve pritet...

Tom Doshi me 3-4 diploma, prandaj komandon gjithë këtë popull ushtar… (film)

Tom Doshi ka qenë sfidanti i vërtetë i këtyre zgjedhjeve, i cili ia doli t’i japë tre mandate shtesë Edi Ramës, megjithë kundërshtinë shumë...

Aurela Basha tregon kush e ndihmoi për gatimin

Aurela Basha, bashkëshortja e kreut të opozitës, ka ndarë të shtunën një moment shumë të veçantë me ndjekësit e saj në instagram. Është momenti i...

Gurvenantori i bankës së Anglisë: Ata që investojnë në kriptmonedha duhet të përgatiten t’i humbin paratë

Gurvenatori i bankës së Anglisë Andrew Bailey ka deklaruar se kriptomonedhat ose të quajtura ndryshe monedhat virtuale nuk kanë “vlerë të brendshme” dhe njerëzit...

Nga Ylli Manjani

Që ta kuptojmë tamam këtë “grushtin e shtetit kundër vaksinave”, logjika e do që:

  1. Nëse Ilir Meta, kryetari i këtij shteti, paska bërë grusht shteti (domethënë ndaj shtetit të tij) ushtria e policia duhej të rrethonte Presidencën dhe jo kullën e Rinasit.
  2. Fundi i këtij “grushti shteti” duhet të çonte logjikshëm në arrestimin e autorit të tij, pra të Presidentit.
  3. Grushtet e shtetin i bëjnë udhëheqësat dhe/ose ushtarkët, jo leshkot, as kontrollorët. (Se i bie pastaj të themi të dhjefsha shtetin, që ta bllokoka Leshko!).

Kjo është logjika e çdo grushti shteti, përfshi dhe “grushtin e shtetit ndaj vaksinave”.

E sjell në vëmendje këtë logjikë jo aq për Gomarin sesa për ndjekësit e tij mediatikë.

Duhet të kuptojnë, që të mos bëhen qesharakë se alternativa është:

Ose ta arrestojnë e akuzojnë zyrtarisht Metën për grusht shteti, ose t’i hanë atë që s’thuhet.

Boll na thanë ato që hanë, se na e shpifën me grushte elektorale shteti.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Vendimi, Hiqen maskat, shkurtohet ora policore

Ashtu siç edhe pritej, ulja e shifrave të infeksionit pritet të sjellë lehtësim të masave anti-Covid. Në mbledhjen e radhës Komiteti Teknik i Ekspertëve pritet...

Tom Doshi me 3-4 diploma, prandaj komandon gjithë këtë popull ushtar… (film)

Tom Doshi ka qenë sfidanti i vërtetë i këtyre zgjedhjeve, i cili ia doli t’i japë tre mandate shtesë Edi Ramës, megjithë kundërshtinë shumë...

Aurela Basha tregon kush e ndihmoi për gatimin

Aurela Basha, bashkëshortja e kreut të opozitës, ka ndarë të shtunën një moment shumë të veçantë me ndjekësit e saj në instagram. Është momenti i...

Gurvenantori i bankës së Anglisë: Ata që investojnë në kriptmonedha duhet të përgatiten t’i humbin paratë

Gurvenatori i bankës së Anglisë Andrew Bailey ka deklaruar se kriptomonedhat ose të quajtura ndryshe monedhat virtuale nuk kanë “vlerë të brendshme” dhe njerëzit...

Dita e dytë pa pacientë të intubuar nga COVID-19

Për të dytën ditë radhazi në spitalet Covid nuk ka asnjë pacient të intubuar. Ministria e Shëndetësisë raportoi sot se 7 pacientë po trajtohen në...