Maskat, koka dhe bishti

Duhet të lëçisni

Komiteti për Covid mblidhet nesër, paralajmërohen kufizime ekstreme

Ministria e Shëndetësisë në një njoftim për media ka paralajmëruar se nesër Komiteti për vlerësim dhe koordinimin e situatës epidemiologjike rreth Covid-19 do të...

Të bëheshe ministër dhe ti pështyje.. mu në zemër

Nga Anila Hoxha Janë 11 mijë policë në krye te detyrës. Paguhen keq. Me uniforma të dala boje dhe këpucë kartoni. Por ata vazhdojnë ne...

Aksident i trefishtë në Rinas, plagosen 6 persona, nisen me urgjencë drejt spitalit

Një aksident i rëndë ka ndodhur në Fushë-Prezë mbrëmjen e sotme, ku janë përfshirë 3 automjete. Si pasojë e aksidentit janë dëmtuar 6 shtetas me...

Çekia zgjat gjendjen e jashtëzakonshme deri në 20 Nëntor, rastet janë në rënie

Parlamenti i Republikës Çeke, ka votuar sot vendimin për të shtyrë gjendjen e jashtëzakonshme deri në datën 20 Nëntor. Ky vendim vjen pas shpalljes së...

Nga Mehmet Elezi

Rrezikun nga koronavirusi në mjedise të hapura e krahasoj me rrezikun nga plumbi qorr. Përjashto grumbullimet.

Megjithatë jam që të mbahen maskat. E keqja nuk vjen nga kujdesi i tepert. Vjen nga kujdesi i mangët.

Gjithsesi, urdhëri për maskat në rrugë e kap problemin nga bishti.

Koka cila është?

Të shtohet buxheti. Të blihen shtretër, pajisje mjekësore, barna. Të shumëfishohen testimet. Të shpërblehen mjekët e personeli shëndetësor.

Për këto jemi më të mjerët në Europë. Afrikanë!

Koka cila është?

Të shtohen kontrollet në mjedise të mbyllura.

Në supermarkete blerësit hyjnë pa maskë. Kurrkush s’u thotë veni maskën ose nuk ju shërbejmë. Asnjë kontroll.

Nëpër mjaft zyra e institucione mund të hysh pa maskë (në bare e restorante po se po). Kurrkush nuk thotë veni maskën ose nuk ju shërbejmë. Shumë të brendshëm  e mbajnë maskën si shall në gushë. Për bukuri. Asnjë kontroll.

Në autobusët qytetës shumica  pa maska. Kurrkush s’u thotë veni maskën ose zbrisni. Asnjë kontroll.

Pensionistë e të tjerë nuk blejnë dot maska. Asnjë vendim që t’ua japë shteti.

Dhe më tej.

Kjo është koka. Pastaj vjen bishti, maskat në mjedise të hapura.

(Maskë, shqip: gojcë, gojashkë).

Shou s’e vret virusin.

U pa me tanket në rrugë. Nuk përbënë “histori suksesi”.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Komiteti për Covid mblidhet nesër, paralajmërohen kufizime ekstreme

Ministria e Shëndetësisë në një njoftim për media ka paralajmëruar se nesër Komiteti për vlerësim dhe koordinimin e situatës epidemiologjike rreth Covid-19 do të...

Të bëheshe ministër dhe ti pështyje.. mu në zemër

Nga Anila Hoxha Janë 11 mijë policë në krye te detyrës. Paguhen keq. Me uniforma të dala boje dhe këpucë kartoni. Por ata vazhdojnë ne...

Aksident i trefishtë në Rinas, plagosen 6 persona, nisen me urgjencë drejt spitalit

Një aksident i rëndë ka ndodhur në Fushë-Prezë mbrëmjen e sotme, ku janë përfshirë 3 automjete. Si pasojë e aksidentit janë dëmtuar 6 shtetas me...

Çekia zgjat gjendjen e jashtëzakonshme deri në 20 Nëntor, rastet janë në rënie

Parlamenti i Republikës Çeke, ka votuar sot vendimin për të shtyrë gjendjen e jashtëzakonshme deri në datën 20 Nëntor. Ky vendim vjen pas shpalljes së...

Specialisti: Mos u afroni në brigje, pritet një tjetër cunami! Prefekti i Izmirit: Shteti është në këmbë

Pas situatës së krijuar nga tërmeti i fuqishëm ne Turqi, Presfekti i Izmirti deklaroi se qytetarët duhet të bashkëpunojnë për menaxhimin e kësaj situate...