Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Marshim për 1 Majin në Paris, protestuesit përleshen me policinë (film)

Nga Ejona 0

Me mijëra protestues kanë dalë sot në rrugët e Parisit dhe të disa qyteteve të tjera të Francës në ditën ndërkombëtare të punëtorëve sot më 1 Maj.

Sindikatat autonome të punëtorëve, jelekëverdhët, ekologjistët dhe shumë njerëz të tjerë protestojnë për kushtet në të cilat gjenden punëtorët.

Gjatë marshimeve të protestuesve ka pasur dhe përplasje fizike mes tyre dhe forcave policore.

Mediat franceze kanë raportuar se janë arrestuar 165 vetë, ndërsa nuk është kursyer edhe hedhja e gazit lotsjellës karshi protestuesve. Protestuesit kanë shprehur pakënaqësi për atë sesi politikanët sillen me të varfërit. Të organizuar nga grupet sindikaliste dhe aktivistë, njerëzit mbushën sheshin qendror të Seulit me thirrjet për përmirësimin e kushteve të punës.

 

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej