Marrëveshja për armët bërthamore, ‘e frikshme’, Irani shtyn bisedimet, me zgjedhjen e liderit të ri, nuk dihet kur mund të rifillojnë

Duhet të lëçisni

Zyrtarët e shëndetësisë tanimë janë të bindur: Varianti Delta, mes sëmundjeve më ngjitëse që shkenca njeh!

Zyrtarët amerikanë të shëndetësisë po vazhdojnë paralajmërimet për rrezikshmërinë e variantit Delta të koronavirusit, për të cilin thonë se është ndër viruset më ngjitëse...

Shoqërohet nga policia e Elbasanit djali i Azem Hajdarit, në makinë i gjendet drogë

Është shoqëruar djali i vogël i Azem Hajdarit, i cili mban të njëjtin emër me babanë e tij të ndjerë. Burime  bëjnë me dije se...

Bie lehtë numri i rasteve të reja Covid, asnjë humbje jete në 24 orët e fundit

MSH ka publikuar bilancet e fundit me Covid-19. Në 24 orët e fundit nuk ndërroi jetë asnjë person, teksa janë regjistruar 31 raste të reja. Ndërkohë...

“Qëlloi me anti-tank”, zbulohet dosja e bosit të kokainës, si nisi hasmëria mes fiseve në Elbasan

Nga Xhensila Kodra Burimet  zbardhin dosjen e plotë të vendimit që Gjykata e Elbasanit dha në 25 Shkurt 2003 për Agim Çermën i cili u...

Irani dhe gjashtë fuqi botërore kanë shtyrë bisedimet bërthamore për konsultime në kryeqytetet e tyre, tha të dielën i dërguari i Bashkimit Evropian në negociata.

Duke folur për gazetarët Enrique Mora nuk tha se kur mund të rinisin bisedimet, por tha se ishte bërë përparim dhe se pjesëmarrësit do të kishin një ide më të qartë se si të arrinin në një marrëveshje kur të ktheheshin.

Ai shtoi se priste që mbikëqyrësi bërthamor ndërkombëtar dhe Teherani të arrijnë një marrëveshje mbi zgjatjen e një marrëveshje monitorimi të aktiviteteve bërthamore të Iranit që përfundon më 24 qershor.

Lajmi për shtyrjen e negociatave u konfirmua më herë edhe shefi i delegacionit iranian. Ai tha se vendimi vjen pasi ndasitë mbi çështjet e mbetura për negocim nuk mund të kapërcehen lehtë.

“Aktualisht jemi më pranë se kurrë një marrëveshjeje, por distanca që ekziston mes nesh dhe tejkalimi i saj nuk është një punë e lehtë“, deklaroi nga Vjena për televizionin shtetëror Iranian Abbas Araqchi.

Zgjedhjet presidenciale në Iran u fituan nga Ebrahim Raisi, përfaqësues i linjës së ashpër, i cili zëvendëson në këtë detyrë pragmatistin Hassan Rouhani. Megjithatë, zgjedhja e tij nuk ka të ngjarë të minojë përpjekjet e Udhëheqësit Suprem Ajatollah Ali Khamenei, për ringjalljen e paktit bërthamor dhe për daljen nga sanksionet e forta financiare dhe ato mbi naftën.

Në Vjenë janë zhvilluar negociata që prej muajit prill me synimin për të sheshuar mosmarrëveshjet që do të rikthenin Shtetet e Bashkuara sërish tek pakti apo që do të detyronin Iranin t’i përmbahej sërish kushteve të tij. Uashingtoni hoqi dorë nga marrëveshja në vitin 2018, vendim që u shoqërua me vendosjen e sanksioneve ndaj Teheranit.

Të dielën, armiku kryesor i Republikës Islamike, Izraeli, dënoi zgjedhjen e zotit Raisi dhe tha se bëhej fjalë për një “regjim xhelatësh brutalë” me të cilin fuqitë botërore nuk duhet të negociojnë një marrëveshje të re bërthamore.

“Zgjedhja (e tij) është shansi i fundit për fuqitë botërore që të zgjohen para se të kthehen tek marrëveshja bërthamore e të kuptojnë se me kë po negociojnë“, tha Kryeministri izraelit Naftali Bennett në një deklaratë.

Ebrahim Raisi nuk u është përgjigjur kurrë akuzave rreth rolit të tij në atë që Shtetet e Bashkuara dhe grupet e të drejtave të njeriut i kanë quajtur ekzekutime jashtëgjyqësore të mijëra të burgosurve politikë në vitin 1988.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Zyrtarët e shëndetësisë tanimë janë të bindur: Varianti Delta, mes sëmundjeve më ngjitëse që shkenca njeh!

Zyrtarët amerikanë të shëndetësisë po vazhdojnë paralajmërimet për rrezikshmërinë e variantit Delta të koronavirusit, për të cilin thonë se është ndër viruset më ngjitëse...

Shoqërohet nga policia e Elbasanit djali i Azem Hajdarit, në makinë i gjendet drogë

Është shoqëruar djali i vogël i Azem Hajdarit, i cili mban të njëjtin emër me babanë e tij të ndjerë. Burime  bëjnë me dije se...

Bie lehtë numri i rasteve të reja Covid, asnjë humbje jete në 24 orët e fundit

MSH ka publikuar bilancet e fundit me Covid-19. Në 24 orët e fundit nuk ndërroi jetë asnjë person, teksa janë regjistruar 31 raste të reja. Ndërkohë...

“Qëlloi me anti-tank”, zbulohet dosja e bosit të kokainës, si nisi hasmëria mes fiseve në Elbasan

Nga Xhensila Kodra Burimet  zbardhin dosjen e plotë të vendimit që Gjykata e Elbasanit dha në 25 Shkurt 2003 për Agim Çermën i cili u...

Djelmosha me tipare engjëllore dhe vasha me pamje hyrish 

Shkruan Fahri Xharra* “Me ndihmën e Zotit, më të Lartit pushtuan çdo strehë që mësynë dhe grabitën e plaçkitën kaq shumë pasuri të frymore e jofrymore,...