Marrëveshja e re e BE-së për emigrantët do të shmangë mbipopullimin e kampeve

Duhet të lëçisni

Edi Rama fluturon deri në Liban të pozojë me fëmijët që dolën nga kampi famëkeq (film)

U ngut të shkonte në Liban. Shkoi në një hotel luksoz dhe ia sollën katër fëmijë dhe ai filmoi, bëri foto dhe pastaj iku...

Frika nga përhapja e COVID-19 në biblioteka, Kisha e Vienës kthehet në sallë studimi

Kisha Votive e Vienës është transformuar në një ambient ku të gjithë studentët e Universitetit të Vienës mund të shkojnë të dëgjojnë leksionet ose...

Trump kapet me median duke përsëritur 11 herë fjalën “Covid” (film)

Donald Trump mendon se mediat që raportojnë vazhdimisht lajme për COVID-19 kërkojnë vetëm të trembin njerëzit. Gjatë një tubimi në Karolinën e Veriut ai tha:...

Paralajmërimi i frikshëm i NASA-s: Asteroidi pritet të kalojë afër Tokës në orët në vijim

Asteroidi me kodin QD5 2020, i cili sipas NASA-s është me një madhësi sa Piramida e Gizës, pritet të përplaset me tokën në orët...

Komisionerja për çështje të brendshme të BE-së, Ylva Johansson ka deklaruar se marrëveshja e re e BE-së rreth emigracionit do t’i japë fund kampeve të mbipopulluara.

Një zjarr i kohëve të fundit në kampin e mbipopulluar të Morias, i cili kishte një kapacitet prej 3,000 por që strehonte më shumë se 12,000 migrantë, ndërgjegjësoi BE-në për krijimin e një politikë të re.

“Jo më Moria. Unë mendoj se është e qartë se Moria është rezultat i mungesës së një politike të përbashkët europiane të azilit dhe emigracionit. Ne kemi nevojë për një sistem të duhur, i cili do të përgjigjet pavarësisht presionit që mund të kenë vendet anëtare”, tha Ylva Johansson, kur u pyet nëse pakti i ri do t’i jepte fund kampeve të mbipopulluara të emigrantëve.

Javën e kaluar, shefja e BE, Ursula von der Leyen tha se rregullorja e Dublinit – e cila e bën BE-në një vend azilkërkuesish do të zëvendësohet nga pakti i ri.

“Emigrantët janë si ti dhe unë,” tha Johansson për Euronews. “Ata janë burra dhe gra, djem dhe vajza; ata kanë mendime dhe përvoja të ndryshme dhe janë qenie njerëzore, dhe duhet të trajtohen si të tilla.

“Unë mendoj se është shumë e qartë se emigrantët po paguajnë një çmim të lartë çdo ditë sepse ne nuk kemi ende një politikë të përbashkët europiane.

“Por gjithashtu, besimi midis vendeve anëtare po ndikohet nga mungesa e një politike të përbashkët europiane. Kështu që unë shpresoj që propozimi im të ndihmojë.”

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Edi Rama fluturon deri në Liban të pozojë me fëmijët që dolën nga kampi famëkeq (film)

U ngut të shkonte në Liban. Shkoi në një hotel luksoz dhe ia sollën katër fëmijë dhe ai filmoi, bëri foto dhe pastaj iku...

Frika nga përhapja e COVID-19 në biblioteka, Kisha e Vienës kthehet në sallë studimi

Kisha Votive e Vienës është transformuar në një ambient ku të gjithë studentët e Universitetit të Vienës mund të shkojnë të dëgjojnë leksionet ose...

Trump kapet me median duke përsëritur 11 herë fjalën “Covid” (film)

Donald Trump mendon se mediat që raportojnë vazhdimisht lajme për COVID-19 kërkojnë vetëm të trembin njerëzit. Gjatë një tubimi në Karolinën e Veriut ai tha:...

Paralajmërimi i frikshëm i NASA-s: Asteroidi pritet të kalojë afër Tokës në orët në vijim

Asteroidi me kodin QD5 2020, i cili sipas NASA-s është me një madhësi sa Piramida e Gizës, pritet të përplaset me tokën në orët...

Prefekti i Kukësit i ashpër ndaj Task-Forcës: Të infektuarit po dalin në pazar dhe ju s’po bëni detyrën, do mbani përgjegjësi

Prefekti i Kukësit Zenel Kuçana ka kritikuar ashpër drejtuesit e institucioneve kryesore, për të cilët thotë se nuk po e kryejnë si duhet punën...