Manjani rendit 5 çështjet urgjente në vendin tonë: S’ka nevojë për koalicione të mëdha!

Duhet të lëçisni

Bie propaganda e qeverisë, Rama e pranon: Shqipëria nuk është gati për të hyrë në BE

Në Shqipëri jemi mësuar të shohim dhe të dëgjojmë shpesh propagandën e Kryeministrit që në vendin tonë kanë ndodhur transformime rrënjësore me ardhjen e...

Plas sherri mes kolegësh, Salsano Rrapi del kundër Veleshnjas: Për të gjithë ata aktor…

Ditën e sotme teksa ishte duke folur për banalitetin në art dhe krijimtarinë në emisionin “Shqipëria Live”, Rezart Veleshnja bëri një deklaratë të fortë...

Meta nuk doli para Komisionit të Ligjeve, Tedi Blushi i përgjigjet kuvendit: Keni qenë në dijeni për agjendën e Presidentit

Tedi Blushi, zëdhënësi i Presidentit të Republikës, ka deklaruar ditën e sotme se qeveria ka qenë në dijeni që Presidenti Meta ka pasur axhendë...

Merr flakë në ecje e sipër makina në Tiranë, dyshimet e para

Tiranë/Informacion paraprak Më datë 06.05.2021, rreth orës 18:40, në afërsi të Liqenit Artificial, dyshohet se si pasojë e një difekti teknik ka marrë flakë në...
Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani përmes një postimi në rrjetet sociale ka renditur disa nga nevojat urgjente që ka vendi ynë.
Manjani ka theksuar se pavarësisht debatit politik duhet të gjejnë gjuhën një orë e më parë.
Postimi i plotë
Përtej konspiracionit, dëshirave dhe emocioneve ende të forta të tifozerisë partiake, vendi jonë i përbashkët ka nevojë urgjente për:
1. Çeljen e negociatave me BE. I bën mirë çdo dëshire politike tonës kjo gjë. Turqia është vend i mirë për pushime, por jone ardhmja jonë politike. As e sotmja nuk është model për tu ndjekur.
2. Përmbysjen e këtij sistemi zgjedhor dhe ndërtimi e një sistemi të drejtë dhe proprocionalisht përfaqësues. Ky që kemi është hajdutëri me ligj.
3. Kthimin sa më parë të pushtetin lokal në legjitimitet sipas vullnetit të qytetarëve. Nuk kemi bashki të zgjedhura, por të dominuara me dhunë pushteti.
4. Rivendosjen e autoritetit kushtetues mbi çdo dhunim të lirive dhe të drejtave kushtetuese. Më së pari disiplinimin e Policisë së Shtetit që është në kurs të përditshëm përplasje me liritë e të drejtat themelore.
5. Bërja transparente e çdo parregullsie apo anomalie që u vu re në këto zgjedhje. Duhet përtypur mirë çfarë ndodhi.
Në këto 4 pika partitë, pavarësisht debatit politik duhet të gjejnë gjuhën një orë e më parë.
Dhe ska nevojë për koalicione të mëdha, siç sugjeron konspiracioni.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Bie propaganda e qeverisë, Rama e pranon: Shqipëria nuk është gati për të hyrë në BE

Në Shqipëri jemi mësuar të shohim dhe të dëgjojmë shpesh propagandën e Kryeministrit që në vendin tonë kanë ndodhur transformime rrënjësore me ardhjen e...

Plas sherri mes kolegësh, Salsano Rrapi del kundër Veleshnjas: Për të gjithë ata aktor…

Ditën e sotme teksa ishte duke folur për banalitetin në art dhe krijimtarinë në emisionin “Shqipëria Live”, Rezart Veleshnja bëri një deklaratë të fortë...

Meta nuk doli para Komisionit të Ligjeve, Tedi Blushi i përgjigjet kuvendit: Keni qenë në dijeni për agjendën e Presidentit

Tedi Blushi, zëdhënësi i Presidentit të Republikës, ka deklaruar ditën e sotme se qeveria ka qenë në dijeni që Presidenti Meta ka pasur axhendë...

Merr flakë në ecje e sipër makina në Tiranë, dyshimet e para

Tiranë/Informacion paraprak Më datë 06.05.2021, rreth orës 18:40, në afërsi të Liqenit Artificial, dyshohet se si pasojë e një difekti teknik ka marrë flakë në...

Maluma vjen më në fund në Tiranë, zbulohet data dhe vendi i mbajtjes së koncertit të shumëpritur

Shumë koncerte të rëndësishme u anulluan për shkak të pandemisë Covid-19 në të gjithë botën , po ashtu si dhe në Shqipëri. Një nga...