Manjani reagon ndaj “drejtorit të Tires”: Nuk ka spital në botë që lë pastruesen të kujdeset për pacientët…

Duhet të lëçisni

Sherr me thika në qytetin e Durrësit, Policia vë në pranga një 51 vjeçar

Një sherr me thika ka ndodhur ditën e sotme në qytetin e Durrësit, ku një 51 vjeçar ka qëlluar me thikë një 55 vjeçar...

Çdo minutë që kalon përkthehet në para për kompanitë e mëdha, ja sa fitojnë ato

“Big Tech” pati një vit të madh suksesi në 2020-ën, pasi pandemia nuk i ndaloi 7 kompanitë më të mëdha të teknologjisë të rriteshin...

Aksidenti me dy viktima në Shkodër, SHÇBA: U arrestua një polic dhe një person tjetër

Një punonjës policie është arrestuar në Shkodër për shkak të aksidentit me dy viktima që ndodhi paraditen e sotme. SHÇBA Shkodër- Lezhë bën me dije...

“Krim zgjedhor i pafalshëm”, Petrit Vasili rendit të gjitha arsyet përse zgjedhjet e 25 prillit kanë rënë

Zv/Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili deklaroi këtë të martë se zgjedhjet e 25 prillit ranë pas provave që tregojnë shkeljet në...
Ish ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka reaguar lidhur me deklarata e drejtorit të spitalit “Shefqet Ndroqi”, Perlat Kapisyzi, i cili ka “mbrojtur” stafin e tij ditën e djeshme në emisionin “Open”, duke thënë se karakteri i Tires është rast i izoluar dhe ka gjetur disa të tjera me të njëjtin karakter për t’i korruptuar.
Përmes një postimi në Facebook, Manjani shkruan se nuk ka spital në botë që lë pastruesen të kujdeset për pacientët, ndërsa shton se mbrojtja e Tires është pjesmarrje në krim, qoftë dhe pa dashje.
Postimi i plotë
“Korrupsioni në sistemin shëndetësor është një sëmundje botërore.” – thotë drejtori i zonjës Tire pra i spitalit “Shefqet Ndroqi”.
Bie dakord me konstatimin e drejtorit të zonjës Tire, por duhet të saktësojmë se:
1. Në asnjë sistem shëndetësor perëndimor të korruptuar, nuk ka Tire. Kudo ku spitali nuk ka mundësi të ofrojë shërbimin mjeksor të adreson në një spital tjetër, por nuk të lë në dorë të Tires! Por raste që pacienti apo familjari paguan mjekun apo infermierin, le pastaj pastruesen, nuk kemi dëgjuar.
Fundja e lëmë krahasimin me botën, le ta krahasojmë me sputalet private këtu në vend. Nuk ka Tire në asnjë spital privat!
2. Korrupsioni në sistemet e sotme shëndetësore kërkohet tek skemat e sigurimeve apo tek marrëdhëniet me kompanitë farmaceutike, por jo tek Tiret. Tiret bota i ka sqaruar me kohë, sepse i paguan mirë dhe i tregon vendin e punës për të cilin i kërkon hesap.
Nuk ka spital në botë që lë pastruesen të kujdeset pët pacientët dhe të daravisë infermieret me paratë e korrupsionit!!!
3. Në çdo spital apo institucion shëndetësor të shëndetshëm, kur zbulohet një Tire, drejtori jep dorëheqjen. Ikën nga detyra sepse nuk ka bërë punën siç duhet dhe, nuk del në televizor të justifikojë Tiren, me argumentin se “edhe bota ka korrupsion”.
4. Spitali i zotit drejtor, është zënë në flagrancë nga Prokuroria e Shtetit, jo vetëm me një Tire, por me një grup Tiresh. Pra bëhet fjalë për skemë që tregon se menaxhimi i zotit drejtor është minimalisht i dobët dhe defektoz. Askush nuk akuzon drejtorin dhe mjekët për këtë skemë korruptive, por mbrojtja e Tires është pjesmarrje në krim, qoftë dhe pa dashje.
Ndaj argumenti që edhe bota qenka e korruptuar nuk vlen fare, po fare për rastin në fjalë.
Për mjekun, që është sot drejtor, kam respekt. Por e folura e tij si drejtor e bën pjesë të sistemit të degraduar shëndetësor në vend.
Ndaj Ai është gjithashtu përgjegjës. Përgjegjësia nuk është vetëm penale…

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Sherr me thika në qytetin e Durrësit, Policia vë në pranga një 51 vjeçar

Një sherr me thika ka ndodhur ditën e sotme në qytetin e Durrësit, ku një 51 vjeçar ka qëlluar me thikë një 55 vjeçar...

Çdo minutë që kalon përkthehet në para për kompanitë e mëdha, ja sa fitojnë ato

“Big Tech” pati një vit të madh suksesi në 2020-ën, pasi pandemia nuk i ndaloi 7 kompanitë më të mëdha të teknologjisë të rriteshin...

Aksidenti me dy viktima në Shkodër, SHÇBA: U arrestua një polic dhe një person tjetër

Një punonjës policie është arrestuar në Shkodër për shkak të aksidentit me dy viktima që ndodhi paraditen e sotme. SHÇBA Shkodër- Lezhë bën me dije...

“Krim zgjedhor i pafalshëm”, Petrit Vasili rendit të gjitha arsyet përse zgjedhjet e 25 prillit kanë rënë

Zv/Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili deklaroi këtë të martë se zgjedhjet e 25 prillit ranë pas provave që tregojnë shkeljet në...

Naomi Campbell i habit të gjithë, nënë për herë të parë në moshën 50-vjeçare (foto)

Supermodelja Naomi Campbell i ka surprizuar të gjithë ditën e sotme teksa ka zbuluar se është bërë nënë për herë të parë. Naomi ka...