Liroi nga burgu Endrit Doklen/ Etilda Gjonaj: Kam kërkuar pezullimin e gjyqtares Enkeleda Hoxha

Duhet të lëçisni

Katër të vdekur dhe 57 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka njoftuar se në 24 orët e fundit kanë vdekur katër persona dhe se janë regjistruar 57 raste të...

Katër raste të reja me Covid-19 në Vlorë, një prej tyre punonjës në Universitet

Katër raste të reja me koronavirus janë konfirmuar ditën e sotme në Vlorë. Raportohet se një prej tyre është staf në Universitetin Ismail Qemali. Ndërsa...

Bardhi: E paralajmëruam, Edi Rama mashtroi shqiptarët për listat e hapura

Sekretari i përgjithshëm i PD, Gazmend Bardhi ka reaguar lidhur me amendamentet e propozuara nga maxhoranca sot në këshillin politik. Në një postim në rrjetet...

Zbardhet formula e Ramës për Kodin Zgjedhor: Lista 100% të hapura, fituesit i “cakton” kryetari

ABC NEWS ka zbardhur formulën e kryesocialistit Rama se si do të bëhet shpërndarja e deputetëve tashmë me lista të hapura. Së pari, sic thuhet...

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj kërkon pezullimin e gjyqtares Enkeleda Hoxha, pasi me vendimin e saj liroi nga burgu, Endrit Doklen. Gjithashtu ministrja ka kërkuar nga prokuroria ndjekjen penale për gjyqtares.

Gjonaj theksoi se lirimi i të dënuarve përjetë është një këmbanë alarmi.

“Lidhur me vendimin e finalizuar pak ditë më arë nga gjyqatraj naga an e minsitrsë ëhstë krter me hollësi dhe shpjestëi për të zbardhur të gjitha shkeljet në këtë vendim. Rezulton se gjytarja ka marrë vendim në kundërshtim të hapur me kriteret ligjore për lirimin me kusht. Edhe pse ministria e drejtësisë nuk ka kompetenca të drejtpërdrejta mbi sistemin e drejyësiëe. Po cënojnë hapur rendin kushtetues dhe interesin e qytetarëve. Si rezultta i shkeljeve kanë krijuar zemërim të opoiniot publik. Në datën 15 janar i jam drejtuar KLD për pezullimin e menjëhershëm nga detyra të gjyqtares. Njëkohësisht i kam kërkuar prokurisë ushtrimin e ndjekjes penale ndaj gjyqtares. Duke pezulluar menjëherë nga detyra drejtorin e shërbimit të Provës Krujë”, tha ministrja.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

E Freskët taze

Katër të vdekur dhe 57 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka njoftuar se në 24 orët e fundit kanë vdekur katër persona dhe se janë regjistruar 57 raste të...

Katër raste të reja me Covid-19 në Vlorë, një prej tyre punonjës në Universitet

Katër raste të reja me koronavirus janë konfirmuar ditën e sotme në Vlorë. Raportohet se një prej tyre është staf në Universitetin Ismail Qemali. Ndërsa...

Bardhi: E paralajmëruam, Edi Rama mashtroi shqiptarët për listat e hapura

Sekretari i përgjithshëm i PD, Gazmend Bardhi ka reaguar lidhur me amendamentet e propozuara nga maxhoranca sot në këshillin politik. Në një postim në rrjetet...

Zbardhet formula e Ramës për Kodin Zgjedhor: Lista 100% të hapura, fituesit i “cakton” kryetari

ABC NEWS ka zbardhur formulën e kryesocialistit Rama se si do të bëhet shpërndarja e deputetëve tashmë me lista të hapura. Së pari, sic thuhet...

Europa League, Tirana luan në Zvicër ndaj kampionëve të Joung Boys

Është hedhur në Nion të Zvicrës shorti, i cili ka përcaktuar çiftet e skuadrave që do të përballen me njëra-tjetrën në fazën “play off”...