Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Lëkundje tërmeti në Korçë, ja sa ishte magnituda dhe epiqendra

Nga Ejona 0

Lëkundje të forta termeti janë ndjerë pak minuta më parë në Korçë ndërsa mësohet se epiqendra ka qenë në fshatin Shamoll të rrethit jug-lindor.

Deri më tani nuk raportohet për dëme në njerëz apo materiale ndërsa ka pasur një magnitudë 3.00 të shkallës Rihter.

Nga informacionet paraprake pavarësisht magnitutës relatiivisht normale, lëkondjet janë ndjerë të forta ç’ka ka krijuar edhe reagim dhe panik tek qytetarët.

Në vendin tonë lekundjet e fundit nga tërmeti janë ndjerë mbrëmjen e 26 Prillit në Tiranë dhe në Durrës.

Sipas të dhënave, EMSC raporton se lëkundjet sizmika kanë qenë me magnitudë 3.1 sipas shkallës Rihter dhe thellësi fokale 10 km.

Referuar të dhënave të publikuara nga EMSC, epiqendra e tërmetit të fund-prillit ka qenë 13 km në veriperëndim të Shijakut dhe 32 km në veriperëndim të Tiranës. Lëkundjet e lehta janë regjistruar rreth orës 22:15.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej