Lasagna me kungull dhe presh si kuzhinë tradicionale shqiptare

Duhet të lëçisni

Këshilli i Europës evidenton masakrën elektorale të 25 Prillit. Raporti karton i kuq për Qeverinë

Asambleja Parlamentare të Këshillit të Europës në lidhje me zgjedhjet në Shqipëri ka theksuar se raporti i KiE evidenton elementët e masakrës elektorale të...

Java Çame/ Sibora Bitri ja merr “Tumankuqes” (film)

Emisioni i sotëm i “ABC së Mëngjesit”  ka përfunduar ndryshe ku nuk kanë munguar as këngët popullore çame, duke qënë se edhe jemi në...

Shqipëria merr medalje argjendi/ Të dytët në botë për marrje ryshfeti, por mandati i tretë është premtues për vendin e parë

Sipas një raporti të Bankës Botërore dhe Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) Shqipëria ka arsye të krenohet, sepse ka bërë një përparim...

Banka e Shqipërisë bleu 11.5 mln euro të hënën, por rënia e monedhës europiane vazhdon

As ankandet e Bankës së Shqipërisë për blerjen e euros nuk e kanë frenuar nënçmimin e monedhës europiane. Të hënën banka qendrore organizoi ankandin e...

Kur Iva Tiço bëri një quizzInstagram, në të cilin pyeste: “E gjeni dot si quhet kjo pjatë e kuzhinës tradicionale shqiptare?”, pjesa më e mirë i përgjigjej lasagna. Në fakt, bëhej fjalë për një paça të Çamërisë, por ajo që të bën përshtypje ishte që lexuesit tanë të shtrenjtë e vlerësojnë lasagna-n pjesë të kuzhinës tradicionale.

Natyrisht, nuk ka asgjë të keqe që brenda natyrës së kuzhinës sonë të përshtatet edhe një pjatë që vjen nga gjetkë. Tek e fundit, kuzhina nuk është demonstrim i dashurisë kombëtare, përkundrazi ajo zhvillohet duke shkëmbyer me të tjerët. Italianët nuk do i kishin njohur recetat me pasta (makarona), nëse Marco Polo nuk do i kishte sjellë ato nga Kina. Sot, ata kanë me mijëra receta të këtilla, ndërsa ne, shqiptarët nuk kishim nevojë të shkonim deri në fund të botës t’i njihnim makaronat, sepse i kishim jufkat tona shumë të lashta, por i zhvilluam vetëm në një apo dy receta.

Ndaj, sot unë recetën time me lasagna po e trajtoj si kuzhinë tradicionale.

Për të zbuluar recetën kliko në: http://rozmarina.al/lasagna-me-kungull-dhe-presh-si-kuzhine-tradicionale-shqiptare/

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Këshilli i Europës evidenton masakrën elektorale të 25 Prillit. Raporti karton i kuq për Qeverinë

Asambleja Parlamentare të Këshillit të Europës në lidhje me zgjedhjet në Shqipëri ka theksuar se raporti i KiE evidenton elementët e masakrës elektorale të...

Java Çame/ Sibora Bitri ja merr “Tumankuqes” (film)

Emisioni i sotëm i “ABC së Mëngjesit”  ka përfunduar ndryshe ku nuk kanë munguar as këngët popullore çame, duke qënë se edhe jemi në...

Shqipëria merr medalje argjendi/ Të dytët në botë për marrje ryshfeti, por mandati i tretë është premtues për vendin e parë

Sipas një raporti të Bankës Botërore dhe Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) Shqipëria ka arsye të krenohet, sepse ka bërë një përparim...

Banka e Shqipërisë bleu 11.5 mln euro të hënën, por rënia e monedhës europiane vazhdon

As ankandet e Bankës së Shqipërisë për blerjen e euros nuk e kanë frenuar nënçmimin e monedhës europiane. Të hënën banka qendrore organizoi ankandin e...

Kërkon sot falje, Babis mbërrin në gjykatë me antiplumb, qytetarët në protestë: Kalbeni në burg!

Babis Anagnostopoulos, i cili ka rrëfyer vrasjen e gruas së tij 20-vjeçare Caroline, mbërriti mëngjesin e sotëm në gjykatë, ku pritet të kërkojë falje. Me...