Kush është karteli i drogës me shqiptarë që nuk të fal as jetën

0
129

Organizatat kriminale shqiptare kanë marrë një rol gjithnjë e më të rëndësishëm në tregun ndërkombëtar të drogës, duke konkurruar në mënyrë të barabartë me mafiozët tradicionalë. Ditën e djeshme dy vrasje tronditën opinionin publik, ku në Guayaquil u ekzekutua me breshëri arme Ergys Dashi 33 vjeç nga Durrësi, teksa u qëllua me disa plumba brenda një restoranti. Ndërkohë në Antuerp të Belgjikës, të shtunën në mesnatë ekzekutua Bledar Muçaj. Sipas mediave vendase përkatës, raportohet se policia po heton për të shkuarën e viktimave si dhe lidhjen e tyre me trafikun e kokainës nga Amerika Latine në drejtim të Europës. Rrjete kriminale të drogës, kanë krijuar bazat e tyre direkt në vendet ku prodhohet kokaina, në Ekuador e Kolumbi por jo vetëm.

Më pas në portet kryesore të vendeve të Europës, kanë bazat e tjera sërish me shqiptarë që presin ngarkesa me tonelata kokainë për t’i shpërnarë më pas të gjithë Europën, shkruan abcnews.al. Në një dosje voluminoze të publikuar nga prokuroria italiane raportohet se grupet shqiptare fillimisht kanë krijuar aleanca me kartele të ndryshme të kokainës në Amerikën Latine dhe në Europë, por tashmë ata kanë krijuar kartelin e tyre të përbërë kryesisht nga shqiptarë sidomos për rolet kyçe të grupeve. Kështu rrjetet e trafikantëve shqiptarë kanë shpërndarë njerëzit e tyre në të gjitha pikat e intinerarit që ndjekin kontjenerët e kokainës. Për sa i përket vrasjes së Ergys Dashit në Guayaquil, hetuesit po kryjenë kërkim në lidhjet e viktimës me kartelin shqiptarë të kokainë që prej vitesh ka filluar të operojë në Ekuador.

Ndërkohë edhe për vrasjen e Bledar Muçës në Antuerp të Belgjikës po hetohet për lidhjet e tij të trafikut të drogës. Zona e Aartselaar njihet për luftën e ashpër mes klaneve të drogës që importohet nga Amerika e Jugut. Hetimet janë fokusuar pikërisht në pistat që e lidhin viktimën me pazaret e drogës, por edhe për larje hesapesh në Shqipëri. Prokuroria Italiane flet për “Kompaninë Bello” që e konsiderojnë si kartelin e shqiptarëve për trafikun e kokainës. Sipas prokurorisë Kompania Bello furnizon Evropën me tonelata kokainë prej vitesh. Një oktapod me 14 tentakula, aq sa janë identifikuar qelizat e kartelit.

Sipas tyre ky kartel është përhapur në dhjetë vende, nga Emiratet e Bashkuara Arabe në Ekuador, duke kaluar nëpër Itali, Shqipëri Belgjikë, Britani e Madhe e më pas në të gjithë Europën. Klanet shqiptare menaxhonin në mënyrë të pavarur shpërndarjen me pakicë, por gjithashtu u bënë të afta të furnizonin grupe autonome historikisht të pranishme në sheshet italiane, si p.sh. klanet mafioze të Madonnella di Bari, të cilat blinin ekskluzivisht nga grupi shqiptar Memia, që i përkiste kartelit të Kompania Bello, ose klanit Camorra të Continit, kanali kryesor i furnizimit të të cilit ishte ai i vëllezërve Memetaj – i lidhur gjithashtu me kartelin e “Kompania Bello”. Ky kartel i “Kompania Bello” arrin të importojë në Europë nga nga Guayaquil tonelata kokainë ku më pas shpërndahet. Sipas gjetjeve të marra hetimore, të prokurorisë në Itali, “Kompania Bello” bazuar në një organizim në të gjitha aspektet paralel i karteleve të mëdha të Amerikës së Jugut, ka menaxhuar prej vitesh pjesë e konsiderueshme të trafikut të kokainës në Evropë dhe mund të konsiderohet si nga më të mëdhatë në botë.