Kumtmadhi Tom Kuka

Duhet të lëçisni

Shpërndante drogë në zona të ndryshme të Tiranës, arrestohet 21-vjeçari. Sekuestrohet kanabis dhe kokainë, ja sa i shiste dozat

Policia e Tiranës ka goditur një tjetër rast të veprimtarisë kriminale në fushën e narkotikëve duke arrestuar një 21-vjeçar që shpërndante lëndë narkotike në...

Vijon situata problematike nga reshjet e dëborës në Skrapar, 4 fshatra pa drita prej më shumë se 2 ditësh

Vijon të jetë problematike situata nga reshjet e dëborës në Skrapar. Reshjet e pandërprera gjatë gjithë natës kanë shkaktuar probleme me lëvizjen e automjeteve...

U arrestua për vrasjen e ish deputetit, babai i Marjan Kolës: Të lirohet, nuk ka prova

Këtë të shtunë kanë reaguar familjarët e Marjan Kolës, i cili është arrestuar si bashkëpuntor në vrasjen e ish-deputetit Pashko Ujkan në Shkodër. Familjarët kërkojnë...

Messi: Ndonjëherë do të doja të kaloja pa u vënë re, me CR7 mbajtëm konkurrencën gjatë

Leo Messi arriti një moment historik të hënën e kaluar që mund të mos e shohim më në historinë e futbollit. Ylli argjentinas mori Topin e Artë...

Nga Ferdinand Dervishi

Më parë më ishte ngulitur Tom Kuka. Shkrimtar. E mendoja refugjat, mundësisht në Itali. Vonë mësova se pas Tom Kukës fshihej, germë për germë, kolegu Kel Demi. Pastaj erdhi “Flama”, një nga librat e tij kurnacë, që në fundin e 110 faqeve më ndërseu dëshirën për ta rilexuar.
Një shekull më parë, një kryeqytet, që duhet të ketë qenë joni, përfshihet nga flama, që duhet të ketë qenë murtaja. Zezoma gufohet mbi banesat si ombrellë. Gjithçka që rreh flatra largohet, edhe retë. Të shpërthyer nga fundi i dheut, minjtë shfaqin një perandori të pathyeshme. Nëpër rrugë qarkullon një karrocë, ajo që mbledh kufomat. E drejton vetë Tom Kuka.
Papritmas, mes zezomës, nis të shquhet ajo nyja ky nis burimin qelbi, shpirti i së keqes. Një qenie e mbinatyrshme ther në fyt gratë që lexonin të ardhmen. Di Hima, polic, që kishte mbaruar studimet në Vjenë, nis hetimin.
Rrugës has një tip që do të bënte xhelozë edhe më të zotët e letërsisë shqipe dhe jo vetëm. Ishte mbledhësi i kumteve. Edhe pse ja ngatërronte lajmet një i krisur që lexonte gazetën me zë të lartë në majë të kalasë së Krujës, personazhi Kumtmadh do të mjaftonte të kthente Tom Kukën, nga mbledhës kufomash, në mbledhës meritash…
Ndjesë Kel Demit që nuk e kam lexuar më parë!
Pas asnjë grimë mëdyshje, pas Kadaresë, është autori shqiptar që, përmes një fantazie marrake, më ka troshitur më tepër.
Shumë suksese koleg!

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Shpërndante drogë në zona të ndryshme të Tiranës, arrestohet 21-vjeçari. Sekuestrohet kanabis dhe kokainë, ja sa i shiste dozat

Policia e Tiranës ka goditur një tjetër rast të veprimtarisë kriminale në fushën e narkotikëve duke arrestuar një 21-vjeçar që shpërndante lëndë narkotike në...

Vijon situata problematike nga reshjet e dëborës në Skrapar, 4 fshatra pa drita prej më shumë se 2 ditësh

Vijon të jetë problematike situata nga reshjet e dëborës në Skrapar. Reshjet e pandërprera gjatë gjithë natës kanë shkaktuar probleme me lëvizjen e automjeteve...

U arrestua për vrasjen e ish deputetit, babai i Marjan Kolës: Të lirohet, nuk ka prova

Këtë të shtunë kanë reaguar familjarët e Marjan Kolës, i cili është arrestuar si bashkëpuntor në vrasjen e ish-deputetit Pashko Ujkan në Shkodër. Familjarët kërkojnë...

Messi: Ndonjëherë do të doja të kaloja pa u vënë re, me CR7 mbajtëm konkurrencën gjatë

Leo Messi arriti një moment historik të hënën e kaluar që mund të mos e shohim më në historinë e futbollit. Ylli argjentinas mori Topin e Artë...

Armë pa leje dhe municion luftarak në banesë, pranga 28 vjeçarit në Durrës

Një 28 vjeçar ka rënë në prangat e policisë së Durrësit pasi akuzohet për armëmbajtje pa leje. Arrestimi i të riut Silvestër Grillos është bërë...