Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Kulla e sahatit/ IMK: Shkreli e leu me të njëjtën bojë në 2009

Nga Media 0

Instituti i Monumenteve të Kulturës reagon ndaj kritikave të arkitektit: Shkrelit i pëlqen të bërtasë si mbrojtës i trashëgimisë

Projekti i restaurimit të Kullës së Sahatit është hartuar nga Instituti i Monumenteve të Kulturës pas një analize të thellë të monumentit ne bashkepunim me specialistet e Bashkise Tiranë,  të ndërhyrjeve të bëra në të gjatë viteve dhe të problematikës aktuale.

IMK sqaron se boja e përdorur për restaurimin e kullës së sahatit  është bojë akriliku me bazë kuarci e përshtatshme për aplikime në fasadat e jashtme. Në sqarim theksohet se kjo bojë siguron rezistencë të lartë kundër agjentëve atmosferikë si edhe ka veti të mira që garantojnë frymëmarrjen e fasadës. Kjo lloj boje është vërtetuar se ka aftësi shumë të mira konservuese për godinën ku aplikohet pasi ka përqindje të ulët përthithëse të lagështirës. IMK sqaron se është e njëjta bojë si në vitin 2009 siç e ka lyer Shkreli. IMK sqaron se pas një muaji në kontakt me agjentët atmosferikë boja zbehet.. por thekson se është po e njëjta bojë që vetë Shkreli përdori në vitin 2009, por sipas IMT-së tani i pëlqen të bërtasë si mbrojtës i trashëgimisë.

Kulla e Sahatit te Tiranes, e ndertuar ne vitin 1822, e cila eshte restaurar si pjese e projektit "Kthim ne Identitet". /r/n/r/nTirana Clock Tower, built in 1822, which is the restored as part of the project "Return to Identity".

Kulla e Sahatit te Tiranes, e ndertuar ne vitin 1822, e cila eshte restaurar si pjese e projektit "Kthim ne Identitet"./r/n/r/nTirana Clock Tower, built in 1822, which is the restored as part of the project "Return to Identity".

TURISTET TE KULLA E SAHATIT - Turiste, duke fotografuar sheshin Skenderbej nga Kulla e Sahatit. Me ardhjen e sezonit veror, kryeqyteti dhe shume vende te Shqiperise jane vizituar nga shume turiste te huaj.

Kulla e Sahatit te Tiranes, e ndertuar ne vitin 1822, e cila eshte restaurar si pjese e projektit "Kthim ne Identitet"./r/n/r/nTirana Clock Tower, built in 1822, which is the restored as part of the project "Return to Identity".

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej