Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Kryeministri italian: Jemi në fazën më të mprehtë të urgjencës kombëtare

Nga Klodiana 0

Pasi Italia është vendi më i goditur nga vdekjet në Europë për shkak të pandemisë së koronavirusit, kryeministri Giuseppe Conte theksoi se situata është afër pikut.

Teksa u ndal tek kufizimet e qeverisë, ai tha se këto rregulla janë të përkohshme dhe se masat do të lehtësohen.

“Tashmë jemi në fazën më mprehtë të të urgjencës. Është shumë e vështirë që të bësh parashikime. Ekspertët janë ende të kujdesshëm, por është e arsyeshme të mendosh që jemi afër pikut. Të shtunën ne tejkaluam 10,000 viktima dhe kjo na lëndon shumë dhe duhet të paralajmërojë bashkësinë ndërkombëtare.”, -kështu deklaroi Conte në një intervistë për gazetën spanjolle ‘El Pais’.

Për ata që e pyesin nëse bllokimi i aktiviteteve të prodhimit do të zgjasë shumë, Conte përgjigjet: “Jo, është një masë shumë e ashpër nga pikëpamja ekonomike. Ishte masa e fundit që kemi marrë dhe nuk mund të vazhdojë shumë gjatë. Për shkollat dhe universitetet, nga ana tjetër, mund të bëhen ndryshime në mënyrë që studentët të mos humbasin vitin apo provimin”.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej